CFR Cluj pierde în prelungiri partida cu Adana Demirspor: Clujenii au fost eliminați din Conference League

CFR Cluj

Echipa CFR Cluj a fost învinsă joi, în deplasare, scor 1-2, de către Adana Demirspor, în manşa secundă a turului al doilea preliminar din Conference League şi a fost eliminată din cupele europene.

Turcii au dominat startul meciului de pe Yeni Adana Stadium, dar clujenii au avut cea mai mare ocazie a primei reprize: bară a lui Bîrligea, cu o lovitură de cap, în minutul 17. Acelaşi Bîrligea a şutat pe lângă poartă, din poziţie bună, în minutul 28, iar gazdele au deschis scorul în minutul 43, când a înscris David Akintola, conform Mediafax.

În partea secundă, în minutul 62, arbitrul belgian Nathan Verboomen a acordat penalti pentru CFR şi l-a eliminat pe francezul Gravillon după ce l-a faultat pe Bîrligea în careu. Publicul a protestat, iar fanii au început să arunce cu obiecte pe teren, apoi jucătorii celor două echipe s-au încăierat în jurul punctului de la 11 metri din careul Adanei şi arbitrul a fost nevoit să împartă cartonaşe galbene şi să ceară celor doi căpitani de echipă să-şi stăpânească jucătorii. Vasile Mogoş a executat tare şi a marcat în minutul 68 din penalti, aducând egalarea. Adana a marcat golul victoriei şi al calificării în minutul 90+4, prin Cherif Ndiaye, care a rămas singur cu portarul Sava. Adana Demirspor s-a impus cu 2-1 şi CFR Cluj este eliminată din cupele europene.

ADANA DEMIRSPOR: Karacic - Svensson, Gravillon, Guler, K. Rodrigues - Stambouli, Akbaba (Tokoz 90+3) - Yusuf Sari, Belhanda (Nani 90+10), Akintola (Manev 69) – Ndiaye. ANTRENOR: Patrick Kluivert

CFR CLUJ: R. Sava - Mogoş, Kresic, Ajeti, Camora – Cvek (Otele 90+5), Muhar, Avounou (Tachtsidis 75), E. Krasniqi (Konoplianka 75) – Yeboah (C. Manea 75), Bîrligea (Jefte Betancor 75). ANTRENOR: Andrea Mandorlini

Cartonaşe galbene: Svensson 21, Ndiaye 65 / Bîrligea 65, Ajeti 78, Cvek 90+2, Camora 90+6

Cartonaş roşu: Andreaw Gravillon (Adanaspor) min. 63

Arbitri: Nathan Verboomen - Mathias Hillaert, Ruben Wyns - Wesli De Cremer (tpţi din Belgia)