Chindia Târgoviște, învinsă de Viitorul Constanța, scor 0-1, în etapa a doua a Ligii I

Craiova Viitorul

Viitorul Constanța s-a impus cu 1-0 în etapa a doua a Ligii 1, în fața celor de la Chindia Târgoviște. Partida s-a jucat la Ploiești, iar Chindia a fost considerată echipa gazdă, potrivit mediafax.

Viitorul nu a început prea bine meciul, iar echipa antrenată de Viorel Moldovan a dominat primele 45 de minute și și-a creat cele mai multe ocazii. Voduț și Neguț au trecut pe lângă gol. Portarul constănțenilor, Tordai, s-a remarcat cu câteva intervenții bune, iar la pauză a fost 0-0. În partea secundă, Viitorul a arătat mult mai bine, iar golul a venit în minutul 54, prin Eric. Atacurile au continuat, dar oaspeții nu au mai reușit să puncteze, deși Chindia nu a mai contat prea mult pe faza de atac.

Echipele de start:

Chindia: Aioani – Martac, Dinu, Leca, Neciu – Novac – Neguț, Bic, Mihai, Neicuțescu – Voduț

Viitorul: Tordai – Boboc, Țîru, Ghiță, Kuipers – Ciobanu, Artean, Tîrcoveanu – Eric, Ganea, Calcan

Viitorul acumulează 6 puncte din primele două meciuri din campionat, după ce în prima partidă s-a impus cu 5-0 împotriva lui Dinamo. Chindia rămâne cu punctul din prima etapă, când a remizat (2-2) pe terenul lu Gaz Metan Mediaș.