Clubul brazilian Flamengo a obținut calificarea în finala Copa Libertadores

Clubul brazilian Flamengo a obținut calificarea în finala Copa Libertadores, joi dimineața, după ce a trecut de Gremio, scor 5-0 (6-1, la general), potrivit Mediafax.

După 1-1, în tur, pe terenul lui Gremio, Flamengo a câștigat la scor partida retur, disputată la Rio de Janeiro, pe Stadionul "Maracana". Bruno Henrique a stabilit scorul pauzei, prin reușita sa din minutul 42.

În partea secundă, Gabriel Barbosa, fotbalist ce aparține de Inter Milano, a înscris în minutul 46, respectiv 56. Pablo Mari și Rodrigo Caio au dus scorul la 5-0, după golurile semnate în minutul 67 și 71, iar Flamengo a obținut calificarea în finală.

Un mare scandal stă să BUBUIE în PNL: favorit de pe lista cu miniștri din cabinetul Orban, denunțat la DNA

Astfel, Flamengo, antrenată de portughezul Jorge Jesus a ajuns la 18 meciuri consecutive fără eșec în toate competițiile și a obținut prima calificare în finala Copa Libertadores, după cea din anul 1981.

Finala competiției din America de Sud va avea loc la 23 noiembrie, între River Plate (Argentina) și Flamengo (Brazilia). Ultimul act se va disputa într-o singură manșă, pe Stadionul Național din Santiago, Chile.