Starul argentinian Lionel Messi şi-a exprimat surprinderea că Germania, în faţa căreia a pierdut de trei ori la Cupa Mondială, a fost eliminată din nou în faza grupelor, la turneul final din Qatar, informează agenţia DPA, potrivit Agerpres.
Germania a învins Argentina lui Messi de două ori în sferturile de finală, la ediţiile din 2006 şi 2010, precum şi în finala Cupei Mondiale din 2014.
Germania, cvadruplă campioană a lumii, a ieşit din competiţie tot în faza grupelor şi la precedentul Mondial, derulat în 2018, în Rusia.
Argentina s-a calificat în schimb în sferturile de finală la CM 2022, după un debut cu stângul, iar Messi speră să ridice în sfârşit trofeul la cea de-a cincea sa participare la cel mai important eveniment fotbalistic al planetei.
"Am fost surprins că germanii au fost eliminaţi. Au mulţi jucători de top şi au o echipă tânără, care este mereu printre cele mai bune la Cupa Mondială. Este surprinzător că au fost eliminaţi din nou în primul tur, dar asta arată cât de dificilă este Cupa Mondială. Nu mai contează numele echipei naţionale, ci ceea ce vezi pe teren. Totul devine din ce în ce mai egal", a spus Messi.
Argentina a învins cu 2-1 Australia în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal şi se va lupta pentru un loc în semifinale cu Olanda.
Messi a marcat primul gol al echipei sale în faţa jucătorilor de la antipozi, în cel de-al 1.000-lea meci din cariera sa.
CM 2022: Lionel Messi, surprins de noua eliminare prematură a Germaniei
Articole Similare

1
Max Verstappen, desemnat cel mai bun pilot al sezonului de câtre coechipierii săi
1

12
Suspendări la CAN după ce mai mulți jucători au insultat un arbitru
12

15
VIDEO Mesajul Nadiei de Anul Nou: Abia aştept să sărbătorim multe lucruri istorice în 2026
15

10
Lothar Matthaeus se aşteaptă ca Germania să ajungă în semifinalele CM 2026
10

13
FC Voluntari l-a împrumutat pe Cătălin Tolea de la Petrolul
13

16
West Ham consideră prea mare suma cerută de Wolverhampton pentru Jorgen Strand Larsen
16

19
Doi jucători ai Guineei Ecuatoriale, suspendaţi după insulte la adresa arbitrilor, la CAN 2025
19

13
Rodri, apt de joc pentru Manchester City la partida cu Sunderland
13

27
CAN 2025: Luca Zidane s-a impus rapid ca favorit în poarta Algeriei
27

43
Goretzka, jucătorul lui Bayern Munchen, ar putea semna cu FC Barcelona (presă)
43

39
Cazul privind patru foşti jucători ai echipei Velez Sarsfield, acuzaţi de viol şi agresiune sexuală, a fost clasat
39

70
Mourinho l-a făcut pe Cristiano Ronaldo să plângă, spune Luka Modric
70

41
Roberto Carlos, spitalizat în Brazilia din cauza unei probleme cardiace
41

















Comentează