CM gimnastică: Gabriel Burtanete, locul 23 în finală la individual-compus

wikipedia.org
gimnastica masculina

Gimnastul Gabriel Burtanete s-a clasat, vineri, pe locul 23, în finală la individual-compus, la Campionatele Mondiale de la Liverpool. El va concura şi în finala la sărituri de duminică.

Gabriel Burtanete a adunat un total de 76.899 puncte, fiind notat pe aparate astfel: sărituri 14.500, paralele 12.600, bară fixă 13.400, sol 13.100, cal cu mânere 10.166 şi inele 13.133, informează News.ro.

Medalia de aur a revenit sportivului japonez Daiki Hashimoto (87.198 puncte), iar pe podium au mai urcat Boheng Zhang (China, 86.765) şi Wataru Tanigawa (Japonia, 85.231).

Gimnastul român s-a calificat în finală de pe locul 23, cu un punctaj de 79.798 puncte. Gabriel Burtanete va mai concura şi în finala la sărituri de duminică, în care s-a calificat cu a treia notă.

La CM de la Liverpool s-au derulat şi finalele pe echipe, fără România între cele opt concurente. La feminin, SUA s-a impus fără probleme, cucerind al 8-lea titlu mondial, ocazie cu care a depăşit România în clasamentul all-time, iar la masculin s-a impus China.

De asemenea, în prima finală feminină individuală (individual-compus), Ana Maria Bărbosu s-a clasat pe locul 20.

La cea de-a 51-a ediţie a Campionatelor Mondiale concurează peste 400 de sportivi în M&S Bank Arena din Liverpool.