Comisia Europeană propune crearea unui spaţiu Schengen militar, până în 2027 pentru a permite deplasarea rapidă și sigură a trupelor și echipamentelor militare, inclusiv pentru situații de criză, informează Rador Radio România.
Se urmărește astfel nu doar simplificarea procedurilor neuniforme și greoaie între statele membre, dar și îmbunătățirea infrastructurii pe care se poate deplasa echipamentul militar.
Statele membre trebuie să identifice coridoarele pentru deplasarea militară și în comun să pună la punct proiectele.
În cazul unei urgențe, deplasarea ar trebui să fie posibilă doar în baza unei notificări între parteneri.
Comisia pune la dispoziția statelor membre 17,65 miliarde de euro pe linia de finanțare Connecting Europe, care ar trebui să fie folosiți pentru aproximativ 500 de proiecte în puncte sensibile. Acestor fonduri li se adaugă posibilitatea de a folosi anvelopa pentru coeziune, mecanismul SAFE și bugetele naționale.






























Comentează