Compania petrolieră Exxon este acuzată că a indus în eroare investitorii cu privire la costurile potențiale ale schimbărilor climatice și influența acestora asupra afacerilor sale. Un proces fără precedent urmează să continue în New York, transmite BBC, potrivit Mediafax.
Exxon spune că a distribuit informațiile necesare și că afirmațiile sunt motivate politic.
Cazul vine pe fondul unui număr tot mai mare de acțiuni judiciare cu care se confruntă firmele de petrol și gaze.
Citește și: Răsturnare şocantă de situaţie în cazul Caracal: Ale cui sunt, în realitate, oasele găsite?
Procesul Exxon privind acuzaţiile de fraudă este de așteptat să dureze 15 zile. Fostul secretar de stat american Rex Tillerson, care a condus Exxon timp de un deceniu, se numără printre cei care ar putea să apară în instanță.
"Este o etapă majoră ca parte a unui val din ce în ce mai mare de cazuri cu care se confruntă Exxon și alte mari companii petroliere, nu numai aici, în Statele Unite, ci, de fapt, în instanţele din întreaga lume", a declarat Carroll Muffett, președintele Centrului pentru Drept internațional de mediu.
Comentează