Conducătorul nord-coreean Kim Jong-Un a cerut oamenilor de ştiinţă din ţara sa să lanseze alţi sateliţi, la o săptămână după ce lansarea unei rachete a fost condamnată de comunitatea internaţională, informează AFP.
În cursul unui banchet organizat pentru a-i felicita pe cercetătorii, tehnicienii şi responsabilii programului spaţial nord-coreean pentru reuşita lansării din 7 februarie, Kim a afirmat că această misiune a intervenit 'într-o perioadă complexă în care forţele ostile sunt mai turbate ca niciodată pentru a strangula' Coreea de Nord, informează luni agenţia oficială KCNA.
După o lună de la cel de-al patrulea său test nuclear, condamnat unanim de comunitatea internaţională, Coreea de Nord şi-a atras din nou dezaprobarea capitalelor străine prin lansarea satelitului Kwangmyongsong-4.
Această lansare a fost considerată drept un test mascat al unui tir cu rachetă balistică, încălcând astfel mai multe rezoluţii ale ONU.
Liderul nord-coreean a afirmat că reuşita acestei lansări a fost posibilă prin 'încrederea absolută' a echipei în partidul aflat la putere, adăugând că sudoarea oamenilor de ştiinţă a fost principalul carburant al rachetei.
El a încurajat angajaţii programului spaţial nord-coreean să utilizeze acest succes ca trambulină 'spre obiective mai înalte şi să lanseze astfel mai mulţi sateliţi'.
Racheta cu trei trepte, lansată în 7 februarie de Phenian, a plasat într-adevăr un obiect pe orbita circumterestră, potrivit unui responsabil al Ministerului Apărării sud-coreean. Dar nu se poate confirma încă dacă acesta este un satelit care funcţionează.
Washingtonul, Seulul şi Tokyo desfăşoară în prezent eforturi diplomatice în Consiliul de Securitate al ONU pentru a obţine înăsprirea sancţiunilor împotriva Phenianului.AGERPRES
Coreea de Nord anunță că vrea să lanseze mai mulţi sateliţi
Explorează subiectul
Articole Similare

937
VIDEO Zelenski, atac frontal la adresa lui Putin: Dumnezeu să ajute să nu mai aibă prea mult timp
937

56
Purtătorul de cuvânt al Kremlinului consideră că lumea a intrat într-o nouă eră în 2014, invocând ”rolul Occidentului în lovitura de stat din 2014, din Ucraina”
56

24
Un atac cu drone efectuat de forţele ruse vineri noaptea au ucis o femeie la Odesa
24

75
Un atac american împotriva unei nave suspectate de trafic de droguri s-a soldat cu trei morţi în Caraibe
75

70
Statele Unite: Doi agenţi ai ICE suspendaţi pentru că au minţit în legătură cu împuşcăturile asupra unui imigrant în Minneapolis
70

76
Armata SUA se pregăteşte pentru posibile operaţiuni prelungite împotriva Iranului
76

3.821
Val de inchideri în sistemul bancar: peste 120 de sucursale dispar – Ce a dus la această decizie
3.821

91
O răsturnare a puterii ”ar fi cel mai bun lucru care se poate întâmpla” în Iran, afirmă Trump
91

3.086
Industria fast-food se reinventează: McDonald’s își adaptează strategia ca urmare a fenomenului Ozempic
3.086

65
Atenţionare de călătorie MAE: Cod roşu de vânt puternic în Spania
65

2.496
Decizie radicală: Un oraș turistic de lângă România interzice vânzarea de alcool după ora 20.00
2.496

4.801
VIDEO Trump, „tăvălit” bine la conferința de la Munchen: „E cel mai distructiv președinte” din istoria SUA
4.801

3.351
Opozantul rus Mihail Hodorkovski, previziuni sumbre: „Europa se va confrunta cu un război rece cu Rusia!”
3.351

















Comentează