Cristiano Ronaldo a reușit un gol spectaculos pentru Juventus în meciul cu Sampdoria

Pro Sport
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo (34 de ani) a reușit un gol spectaculos pentru Juventus în meciul cu Sampdoria, disputat miercuri, scor 2-1, în favoarea torinezilor. Reușita portughezului i-a impresionat și pe adversari, antrenorul Claudio Ranieri spunând că golul atacantul se aseamănă cu o fază din NBA, potrivit Mediafax.

După golurile lui Dybala și Caprari, Cristiano Ronaldo a stabilit scorul final, 2-1 pentru Juventus, la finalul primei reprize, în minutul 45. Portughezul a impresionat prin detenta sa, ridicându-se 71 de centimetri deasupra solului. El a atins o înălțime totală de 256 de centimetri, de unde a trimis cu capul în plasă, scrie The Guardian.

"Ronaldo a făcut ceva ce vezi în NBA. Era deja în aer de o oră și jumătate. Nu ai ce să spui despre asta, poți doar să-l feliciți și să mergi mai departe", a declarat Claudio Ranieri, antrenorul celor de la Sampdoria.

Pentru Cristiano Ronaldo a fost golul cu numărul 12 din acest sezon. Atacantul spune că s-a recuperat după accidentarea suferită și este la capacitate maximă: "Întreaga echipă a arătat atitudinea corespunzătoare. A fost un gol frumos și sunt mândru că mi-am putut ajuta echipa cu alte trei puncte. Am avut probleme la genunchi timp de o lună, dar au trecut și mă simt bine din punct de vedere fizic".

În urma victoriei cu Sampdoria, Juventus și-a consolidat prima poziție din campionatul italian, având 42 de puncte acumulate în 17 meciuri. În spatele torinezilor se află Inter Milano, care are 39 de puncte și un joc mai puțin disputat.