Cristiano Ronaldo şi Robert Lewadowski au obţinut calificarea la Cupa Mondială din Qatar

Autor: Andreea Năstase

Publicat: 29-03-2022

Actualizat: 29-03-2022

Article thumbnail

Sursă foto: http://www.sportyou.es/

Reprezentativele Portugaliei şi Poloniei au obţinut calificarea la Cupa Mondială din Qatar, după meciurile jucate, marţi, în finalele play-off-ului preliminariilor europene.

Pe traseul C, Portugalia a învins, acasă, cu 2-0, pe Macedonia de Nord, prin reuşitele lui Bruno Fernandes din minutele 32 şi 65. Cristiano Ronaldo a oferit pasa decisivă la primul gol, conform news.ro.

Pe traseul B, Polonia a întrecut, tot pe teren propriu şi tot cu 2-0, echipa Suediei. Au marcat Lewandowski '49 (p) şi Zielinski '43.

Ultima echipă europeană calificată la turneul final va fi cunoscută la vară. FIFA a amânat pentru luna iunie meciul Scoţia - Ucraina de pe traseul A al play-off-ului pentru Cupa Mondială din Qatar. Învingătoarea acestui joc va întâlni, tot în iunie, Ţara Galilor, în finala care va stabil una dintre echipele calificate la turneul final.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri