CSM Bucureşti, debut de foc cu Gyor ETO, deţinătoarea Ligii Campionilor, în grupa principală 1

CSM Bucuresti handbal feminin

Campioana en-titre a României, CSM Bucureşti, va debuta în grupa principală 1 a Ligii Campionilor, în luna ianuarie, pe teren propriu, chiar cu deţinătoarea trofeului, echipa ungară Gyor ETO.

CSM Bucureşti a câştigat grupa preliminară A, cu 10 puncte, la fel ca Gyor ETO, în grupa B, ambele mergând mai departe cu câte 6 puncte. Cele două formaţii se vor duela chiar în meciul de debut din grupa principală 1, în care s-au mai calificat Rostov-Don  cu4 puncte, NFH - 4, Krim - 2, FCM - 2, anunță News.ro.

Meciurile încep în luna ianuarie, după desfăşurarea Campionatului Mondial din decembrie, iar programul campioanei României este următorul: CSM Bucureşti – Gyor ETO, FC Midtjylland – CSM Bucureşti, CSM Bucureşti – Rostov-Don, Gyor ETO – CSM Bucureşti, CSM Bucureşti – FCM, Rostov-Don – CSM Bucureşti.

În grupa principală 2 s-au calificat primele trei clasate din grupele preliminare C şi D, componenţa fiind următoarea: HC Vardar 8, Metz Handball 6, FTC Budapesta 4, Buducnost 4, SG BBM 2, Thuringer HC 0 puncte. La Buducnost joacă şi internaţionala tricoloră Cristina Laslo.

În grupele principale se va începe cu punctajele acumulate din disputele cu celelalte echipe calificate din fiecare grupă preliminară.

În grupa preliminară A, CSM Bucureşti a obţinut următoarele rezultate: 30-18 şi 33-30 cu Krim, 34-23 şi 34-22 cu Vistal, 22-25 şi 39-26 cu Nykobing.

Obiectivul campioanei României în actuala stagiune este calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

În sezonul 2016-2017, CSM Bucureşti s-a clasat pe locul 3 (38-33 cu HC Vardar) la Turneul Final Four de la Budapesta, în timp ce Gyor ETO a învins în finală pe Buducnost, cu 26-20.