CSM Bucureşti a dat lovitura: A câştigat primul meci din semifinala cu Bursaspor

volei CSM Bucuresti

CSM București a învins formația turcă Bursa BBSK, în deplasare, cu scorul de 3-1 (25-18, 16-25, 25-23, 25-22), miercuri seara, în prima manșă a semifinalelor Cupei Challenge la volei feminin.

CSM București s-a impus după o oră și 48 de minute chiar pe terenul deținătoarei trofeului și a luat o opțiune importantă pentru calificarea în ultimul act. CSMB a dominat primul set, pe care și l-a adjudecat cu 25-18. Setul secund a fost echilibrat în prima sa parte, dar apoi Bursa BBSK s-a desprins și a câștigat categoric, cu 25-16.

Gazdele au început foarte bine actul al treilea, au condus cu 4-0, 9-4 și 13-10, dar CSMB a egalat, 14-14. Bursa a revenit din nou la conducere, cu 16-14, 18-15, 21-17, CSM a recuperat la 21-20, turcoaicele au făcut 22-20, dar au urmat alte trei puncte ale echipei pregătite de Francois Salvagni (22-23), care și-a adjudecat setul cu 25-23. În setul patru, gazdele au condus cu 4-0 și 5-3, dar CSMB a reușit trei puncte la rând și a trecut în avantaj, 5-6. Bursa BBSK a mai condus cu 8-7 și 19-18, dar în rest echipa bucureșteană a condus ostilitățile și a încheiat cu 25-22.

CSMB are acum nevoie să ia două seturi la București, duminică, pentru a se califica în finală și a scrie istorie, devenind prima echipă de volei feminin din România care joacă o finală europeană. Cele mai bune de la învingătoare au fost Maria Karakașeva, cu 18 puncte, Roxana Bacșiș, 17 puncte, Laura Pihlajamaeki, 15 puncte, Jasna Majstorovic, 12 puncte. De la Bursa s-a evidențiat Joyce Gomes Da Silva, cu 23 de puncte, anunţă Agerpres.