CSU Sibiu, surclasată acasă de Anwil Wloclawek, în FIBA Europe Cup

Baschet

BC CSU Sibiu a fost surclasată de echipa poloneză Anwil Wloclawek, cu scorul de 79-41 (14-17, 27-5, 21-8, 17-11), miercuri seara, în Sala Transilvania, într-un meci din Grupa B a competiţiei masculine de baschet FIBA Europe Cup.

Ambele echipe pierduseră primele două meciuri din grupă, potrivit Agerpres.

Sibienii au început bine meciul cu campioana en titre şi aveau avans de trei puncte după primele zece minute. Au urmat pentru echipa de pe Cibin 20 de minute catastrofale, în care echipa a marcat doar 13 puncte şi a încasat 48, astfel că problema învingătoarei nu s-a mai pus destul de devreme.

Mouhamed Barro, cu 13 puncte, 9 recuperări, a fost cel mai bun om al echipei antrenate de Tomas Rinkevicius.

De la oaspeţi s-au remarcat Janari Joesaar, 12 puncte, 9 recuperări, Kalif Young, 10 p, 9 rec, Tanner Groves, 10 p, 9 rec, Amir Bell, 10 p, 7 pd, Jakub Schenk, 13 p, 3 pd.

În celălalt meci al grupei, Surne Bilbao Basket o înfruntă pe Caledonia Gladiators.

Surne Bilbao Basket, Caledonia Gladiators şi Anwil Wloclawek au câte patru puncte, iar BC CSU Sibiu, trei.

CSU Sibiu va juca în etapa a patra contra scoţienilor de la Caledonia Gladiators, pe 8 noiembrie, la East Kilbride.