Premierul Dacian Cioloş va avea luni, în cea de-a doua zi a vizitei sale oficiale la Munchen, întâlniri cu Horst Seehofer, premierul Landului Bavaria, cu preşedintele Parlamentului local, Barbara Stamm, precum şi cu reprezentanţi ai Comitetului estic al economiei germane (Ost Ausschuss).
Luni dimineaţă premierul are prevăzută, conform programului vizitei, o întrevedere cu preşedintele Parlamentului Landului Bavaria, Barbara Stamm, iar în jurul prânzului va participa la un dejun de lucru oferit de Comitetul estic al economiei germane.
Ipoteză EXPLOZIVĂ: Nu groapa l-a prăbușit pe Gabriel Oprea, ci Operațiunea Serviciilor
Ulterior, şeful Guvernului va participa la o masă rotundă pe tema IT&C, după care va merge la Cancelaria landului Bavaria pentru întrevederea cu premierul Horst Seehofer.
Una dintre fiicele lui Vadim Tudor, audiată la Poliție
Potrivit unui comunicat transmis duminică de Guvern, convorbirile cu oficialii bavarezi se vor concentra pe relaţiile bilaterale româno-germane, aflate în prezent la un nivel excelent, impulsionate de un dialog politic intens, dar şi de o componentă economică substanţială: Germania este primul partener comercial al României şi al treilea investitor străin în România.
Vezi și: STENOGRAME: Doi oficiali de rang înalt, interceptați într-un dosar DNA
Cioloş uimeşte din nou: Cum a fost surprins în avionul spre Munchen/ FOTO
Premierul Dacian Cioloş va prezenta reprezentanţilor mediului de afaceri bavarez oportunităţile pe care le oferă în prezent România pentru investitori, mai ales pentru dezvoltarea segmentului de cercetare şi dezvoltare (R&D) şi va milita pentru extinderea cooperării economice bilaterale de ansamblu. AGERPRES
Comentează