Dan Petrescu, după victoria cu FCSB: 'Burcă a făcut un meci foarte bun. L-a blocat bine pe Coman'

Dan Petrescu

Dan Petrescu a avut probleme de efectiv la meciul cu FCSB și a fost nevoit să improvizeze în zona fundașilor laterali. L-a trimis în zona respectivă pe Andrei Burcă, de meserie fundaș central, dar acesta din urmă și-a făcut foarte bine treaba.

Petrescu l-a lăudat pe Burcă la finalul partidei. A reușit să îl închidă bine pe Florinel Coman, care nu și-a putut pune amprenta prea mult pe joc. „Burcă zici că joacă de o viață acolo, nu mă așteptam. A centrat, s-a apărat excelent. E un atlet și sunt fericit că am avut această inspirație și că n-am apelat la alt jucător.

Îmi era puțin teamă, pentru că nu mai jucase de ceva timp în poziția respectivă. A jucat și împotriva lui Florinel Coman, care este, probabil, cel mai bun jucător din campionat. A făcut un meci foarte bun.” , a spus Dan Petrescu, după victoria cu FCSB, la conferința de presă, informează mediafax.ro.

CFR Cluj a câştigat derby-ul cu FCSB, disputat duminică, pe teren propriu, în runda cu numărul 23 din Liga 1, scor 1-0. Unicul gol al partidei a fost înscris de Vinicius, în minutul 79. Bogdan Planic, de la FCSB, a fost eliminat în minutul 77.