prosport.ro
ciclism viteza

Românul Daniel Crista s-a clasat pe locul 15 în proba de omnium din cadrul Campionatelor Europene de ciclism pe pistă din Olanda, desfăşurată sâmbătă.

Victoria a revenit britanicului Ethan Hayter, care a cucerit a doua sa medalie de aur la această competiţie, după ce l-a învins pe danezul Niklas Larsen într-un final palpitant.

Treapta a treia a podiumului în această probă olimpică a fost ocupată de olandezul Fabio Van den Bossche.

Reşiţeanul Daniel Crista, singurul reprezentant al României la actuala ediţie a Europenelor de ciclism pe velodrom, va lua parte duminică la proba cu adiţiune de puncte, după ce vineri s-a clasat pe locul 18 la scratch.