Daria Kasatkina, locul 20 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros

Facebook Daria Kasatkina
Daria Kasatkina

Jucătoarea rusă de tenis Daria Kasatkina, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 20, s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, conform news.ro.

Ea a învins-o, cu scorul de 6-2, 6-2, pe jucătoarea italiană Camila Giorgi, locul 30 WTA şi cap de serie numărul 28, după un meci care a durat o oră şi 20 de minute.

În faza următoarea, Kasatkina, care a mai atins faza sferturilor la Paris, în 2018, va evolua cu americanca Madison Keys, locul 22 WTA şi cap de serie numărul 22, sau cu rusoaica Veronika Kudermetova, locul 29 WTA şi cap de serie numărul 29.

Ultimul sfert de finală va fi cunoscut după partidele Iga Swiatek (Polonia), locul I WTA - Qinwen Zheng (China), locul 74 WTA şi Irina-Camelia Begu, locul 63 WTA - Jessica Pegula (SUA), locul 11 ATP şi cap de serie numărul 11.

Begu va evolua tot pe arena Suzanne-Lenglen pe care s-a jucat şi întâlnirea Kasatkina-Giorgi, după un meci de simplu masculin, Casper Ruud - Hubert Hurkacz.

Pe partea inferioară a tabloului, partidele din sferturi, stabilite duminică, sunt următoarele:

Martina Trevisan (Italia), locul 59 WTA - Leylah Fernandez (Canada), locul 18 WTA şi cap de serie numărul 17;

Cori Gauff (SUA), locul 23 WTA şi cap de serie numărul 18 - Sloane Stephens, locul 64 WTA.