Purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române, Vasile Bănescu, a reiterat într-un interviu pentru PSNews.ro falsa opoziție vehiculată în spațiul public dintre proiectul național „Catedrala Mântuirii Neamului” și construirea de autostrăzi sau spitale, informează agenția de știri basilica.ro.
„Ne-am fi dorit să avem în același timp, evident că și autostrăzi, ceea ce ar fi fost extraordinar, ne-am fi dorit să avem un sistem sanitar perfect funcțional. Ne dorim în continuare asta, dar niciodată nu trebuie puse în opoziție aceste lucruri pentru că a construi o Biserică nu înseamnă a nu construi autostrăzi”, a declarat Victor Bănescu, potrivit sursei citate.
Vasile Bănescu a explicat că „nu din cauza ridicării catedralei nu s-au construit autostrăzi în România în ultimii 28 de ani, ci din cauza unui flagel care are origini spirituale și care se numește corupție. Corupția are în primul rând rădăcină spirituală ori antidotul la corupție și la ideologia care corupe este credința creștină. Un creștin autentic nu poate fi un om corupt. Cu cât mai multă credință, cu atât mai puțină corupție. Asta este limpede”, a mai spus Vasile Bănescu la PSNews.ro.
Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei a spus că: „Nu Biserica este instituția coruptă, ci vorbim de o corupție din păcate aproape metastatică în spațiul românesc pentru că a devenit un gest reflex să corupi sau să te lași corupt. Aceasta e o mare problemă pe care statul român trebuie să o rezolve prin legi foarte riguroase, prin redresarea autorității. Noi suntem într-o criză enormă de autoritate în România. Autoritate respectabilă din punct de vedere moral în primul rând. Legile riguroase și aplicate constituie cred soluția, iar credința reprezintă antidotul cel mai profund la corupție și la foarte multe rele care ne înconjoară”, a mai declarat Vasile Bănescu în interviu pentru PSNews.
Comentează