Rusia vrea să scape de agenții străini: Un grup de deputați cere declararea organizației Greenpeace ca fiind 'indezirabilă'

Autor: Lucian Negrea, Reporter

Publicat: 10-11-2022

Actualizat: 10-11-2022

Article thumbnail

Sursă foto: YouTube

Un grup de deputați ruşi a decis să se adreseze Procuraturii Generale Ruse cu o propunere potrivit căreia să declare activitățile organizației internaționale Greenpeace ca fiind 'indezirabile' pe teritoriul Rusiei, a anunțat parlamentarul Aleksandr Iakubovski pe canalul său de Telegram, scrie Meduza, potrivit Rador.

Iakubovski a propus declararea Greenpeace drept agent străin. Deputatul a transmis o solicitare în acest sens Ministerului Justiției și Parchetului General. El a comentat ulterior solicitarea sa, afirmând că o organizație care primește 70% din bugetul său de la țări care difuzează ''rusofobie totală și nazism'' și, de asemenea, furnizează arme cu care ''sunt uciși civilii din Donețk'' nu ar trebui să-şi desfăşoare activitatea în Rusia.

Greenpeace a explicat inițiativa deputatului pe seama faptului că organizația s-a opus modificărilor aduse legii cu privire la protecția Lacului Baikal.

În aprilie 2022, Societatea Ecologică Rusă (REO) a cerut, de asemenea, Ministerului Justiției al Federației Ruse să adauge Greenpeace și Fondul Mondial pentru Natură (WWF) în Registrul agenților străini. În declarația sa, REO a indicat că se confruntă cu ''acțiuni neprietenoase'' ale WWF și Greenpeace în legătură cu politica de mediu de stat.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri