Dominic Thiem, principalul favorit, a fost eliminat în sferturile de finală ale turneului de la Doha

Dominic Thiem

Tenismanul austriac Dominic Thiem, principalul favorit al turneului ATP de la Doha, a fost eliminat în sferturile de finală ale acestei competiţii, dotată cu premii totale de 787.930 dolari, fiind învins în trei seturi, 7-6 (7/3), 2-6, 6-4, de spaniolul Roberto Bautista Agut, cap de serie numărul 5, într-o partidă disputată joi.

Câştigător al trofeului la ediţia 2019 a turneului din capitala Qatarului, Roberto Bautista Agut a obţinut cu această ocazie a patra sa victorie în cinci confruntări cu Thiem, potrivit agerpres.ro.

Jucătorul iberic, aflat pe locul 13 în ierarhia mondială, se va lupta pentru un loc în finală cu rusul Andrei Rublev, care a ajuns până în penultimul act la Doha fără să joace, după ce adversarii săi din tururile precedente au declarat forfait, din cauza accidentărilor.

În cealaltă semifinală, georgianul Nikoloz Basilaşvili, care a reuşit să-l elimine în sferturi pe elveţianul Roger Federer, favoritul numărul 2, îl va avea ca adversar pe americanul Taylor Fritz, învingător în duelul cu canadianul Denis Shapovalov (nr.4).