Două victorii din două în play-out și Poli iese din zona retrogradării

poli timisoara cfr cluj

ACS Poli a învins FC Voluntari, scor 1-0, ajungând la două victorii consecutive în play-out.

După o primă repriză fără ocazii importante de poartă, jocul s-a animat în repriza secundă, iar ocaziile au început să apară la ambele porți, potrivit gsp.ro.

Bănățenii au fost cei care au înscris, în minutul 55. Alin Șeroni, cel care traversează o formă consistentă în ultima perioadă, a centrat ideal pentru Popovici, care l-a învins pe Gavrilaș printr-o execuție acrobatică.

Ilfovenii s-au năpustit spre poarta lui ACS până la final, dar s-au lovit de intervențiile inspirate ale lui Straton, fostul portar al lui Rapid și al lui FC Vaslui continuând și el forma bună din ultima perioadă.

Pentru prima oară după multă vreme, timișorenii părăsesc zona locurilor retrogradabile și urcă până pe locul cinci în clasamentul play-out-ului, cu 13 puncte.

De cealaltă parte, FC Voluntari rămâne cu 16 puncte, iar criza ilfovenilor se adâncește.