La 1 octombrie, dronele de atac au atacat Uzina rusească de aviație Smolensk, unde au fost produse rachete Kh-59 - trei dintre cele patru drone au lovit ținta, anunță GUR.
„La 1 octombrie 2023, ca urmare a unui atac asupra Uzinei de Aviație Smolensk, procesul de producție a rachetelor Kh-59 cu diferite modificări a fost întrerupt. Potrivit unor date confirmate, trei din patru drone au lovit ținta, provocând daune semnificative instalațiilor de producție ale întreprinderii militare a agresorului de stat”.
Racheta Kh-59 (în modificarea Kh-59MK2) din clasa „aer-suprafață” cu o rază de acțiune de până la 280 km este una dintre cele pe care forțele aerospațiale ruse le trag cel mai adesea către ținte militare și civile în Ucraina.
Regiunile Cernihiv, Sumi, Harkiv, Dnipropetrovsk, Zaporizhzhya și Herson suferă cel mai mult din cauza utilizării unor astfel de arme.
Comentează