Rata anuală a inflaţiei în Rusia a accelerat la 9,15% în februarie, de la 8,73% în luna precedentă, cel mai ridicat nivel din ultimii şapte ani, arată datele Biroului de Statistică (Rosstat), pe fondul deprecierii semnificative a rublei, în urma sancţiunilor occidentale impuse Moscovei după invadarea Ucrainei, transmite Reuters, potrivit Agerpres.
Aproape toate preţurile, de la pâine până la benzină, s-au majorat, printre cele mai mari creşteri fiind preţurile la zahăr şi cereale (cum ar fi hrişca, un produs important pentru ruşi, care îşi fac stocuri de hrişcă), cu 20,6% şi, respectiv, 18%.
Cel mai mult s-au scumpit materialele de construcţii, cu 22,5%, indicând majorarea cererii pentru finalizarea proiectelor de renovare, în urma boom-ului costurilor pentru bunurile importate, după deprecierea rublei.
Într-o măsură de urgenţă, săptămâna trecută, Banca Centrală a Rusiei a majorat rata dobânzii de la 9,5% la 20%, a introdus controale asupra capitalului şi le-a spus exportatorilor să vândă valută, după ce rubla s-a depreciat la un nivel record.
Comisiile parlamentare ruse sunt pregătite să introducă propuneri de reglementare a preţurilor la alimente, medicamente şi alte bunuri, a anunţat miercuri agenţia rusă de presă Interfax, citându-l pe Alexander Khinshtein, parlamentar şi membru al partidului de guvernământ al preşedintelui rus Vladimir Putin, Rusia Unită.
Economia Rusiei e lovită crunt - Rata inflației a atins un nivel record
Articole Similare

33
Încep lucrările la un nou tunel pe Secţiunea Boiţa-Cornetu
33

22
An record pentru turismul bulgar: Aproape un milion de români au vizitat ţara în 2025
22

36
Ministrul Energiei, despre preţul gazelor: Am găsit o formulă, oarecum hibridă/ Dacă vine un preţ mai mare decât 0,31 lei pe kW, diferenţa o plăteşte tot statul român
36

706
ANPC a declaranșat războiul: Amenzile date în ianuarie au crescut cu 90%, controalele aproape s-au dublat
706

3.594
Piața imobiliară scapă de sub control: prețul locuințelor explodează, o garsonieră ajunge și la 120 de mii de euro
3.594

54
Ministrul Finanţelor: Prioritatea rămâne continuarea disciplinei bugetare şi relansarea economiei pe baze sustenabile
54

59
Ministrul Sănătăţii propune organizarea de consorţii între spitale: Orgoliile trebuie să înceteze - În Timişoara sunt şase secţii de Chirurgie / Alfred Simonis: Abordarea mea faţă de Primăria Timişoara este să încercăm să-i convingem, să nu-i aricim
59

29
24 de acţiuni de amploare privind infracţiuni economice; măsuri asigurătorii de peste 93 de milioane de lei
29

17
ANPC anunţă o creştere cu 41% a controalelor realizate în luna ianuarie, comparativ cu aceeaşi perioadă din anul trecut / Valoarea totală a amenzilor, creştere cu 90%
17

2.301
Minerale rare, documente secrete și un proiect pe termen lung. De ce devine Bihor Sud un punct strategic pentru România
2.301

51
Țara are brusc 21 de proiecte noi, derulate concomitent, pentru înzestrarea Armatei
51

38
Guvern, după preluarea portului din Republica Moldova: Va contribui la dezvoltarea capacităţilor maritime şi la consolidarea rolului Portului Constanţa în regiunea Mării Negre - Pârghii suplimentare pentru sprijinirea procesului de reconstrucţie a Ucrainei
38

3.178
Ilie Bolojan anunță că România a cumpărat un port strategic din Republica Moldova: Va devini un obiectiv strategic
3.178

















Comentează