Emma Răducanu, eliminată în optimi la Portoroz, Slovenia

Inquam Photos / Simion Tataru
Inquam Emma Răducanu

Jucătoarea de tenis britanică Emma Răducanu (83 WTA) a fost eliminată joi din turneul de tenis WTA 250 de la Portoroz (Slovenia), fiind învinsă în oprimile competiției de germana Anna-Lena Friedsam (213 WTA), anunță Mediafax.

Friedsam a câștigat confruntarea la capătul unui meci de trei seturi, ce a durat două ore și 20 de minute, cu 7-5, 0-6, 6-3.

La capătul unui prim set disputat, cu 7 break-uri, germanca a câștigat ulimele două game-uri, prefigurând surpriza ce avea să urmeze.

Răducanu a revenit cu un 6-0 categoric, dând senzația că poate să-și valorifice statutul de favorită.

În decisiv, cele două au mers cap la cap până la 4-3, fără break, Friedsam reușind apoi să câștige pe servicul lui Răducanu, pentru a închide ulterior meciul cu un game la zero.

Decăzută drastic în clasament, până pe locul 83, după pierderea punctelor câștigate anul trecut la US Open, Răducanu va fi recompensată cu 30 de puncte WTA, dar rebuie să mai aștepte rezultatele din această săptămână pentru a afla pe ce loc se va plasa.

Cert e că va urca maxim 9 locuri, în condițiile în care concurentele aflate încă turnee vor fi eliminate la rândul lor joi sau vineri.