Aproximativ 3,5 milioane de gospodării vor beneficia de voucherul energetic începând cu 1 iulie, care va avea o valoare de 36 de lei sau 72 de lei, informează președintele Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE), George Sergiu Niculescu.
„Analizele care au fost făcute la nivelul Ministerului Muncii și al Ministerului Energiei, la care a participat și Autoritatea de Reglementare (...) au arătat că aproximativ 3,5 milioane de gospodării din România vor beneficia de acest voucher energetic începând cu 1 iulie. Voucherul se acordă în funcție de venitul pe cap de familie, pe gospodărie, așa au fost determinate aceste locuri de consum și, așa cum vă spuneam, există aproximativ 3,5 milioane de locuri de consum care vor fi protejate și după 1 iulie”, a declarat Niculescu pentru postul de televiziune privat B1 TV.
El a precizat că limita de venit va fi de aproximativ 2.700 de lei de persoană și că încă există discuții privind valoarea voucherului.
„Au fost făcute două propuneri, să existe un voucher în valoare de 36 de lei sau 72 de lei. Vreau să vă spun că astăzi are loc o altă întâlnire între cele două ministere la care ANRE a fost invitată să participe și vom participa. Vedem exact care vor fi deciziile finale ale celor două ministere. Rolul nostru la aceste întâlniri este să oferim date concrete privind consumul, ratele de consum, contractele și așa mai departe. Pe partea de stabilire a voucherului, evident că lucrurile trebuie discutate din punctul nostru de vedere și cu Ministerul Finanțelor în așa fel încât impactul asupra bugetului să fie sustenabil”, a explicat președintele ANRE.
Energy Authority head: Approx. 3.5 M households to benefit from energy vouchers as of July 1st
Articole Similare

9
President Dan on joining Peace Council: We are still in talks with the American side
9

8
Romanian consumers overwhelmed by fear of war, economic instability (study)
8

12
First hyperbaric chamber in Romania built with 5 million euros European funds
12

10
Culture Minister pays visits to Peles Castle and Bran Castle; several urgencies remain unresolved
10

7
Romania, Greece sign memorandum to strengthen cooperation in energy field
7

10
Specialists release guidelines on responsible use of artificial intelligence
10

12
Romania to take over South-East European Cooperation Process Chairmanship-in-Office as of 1 July
12

10
Police conduct searches in case involving fruit with high pesticide levels allegedly from Egypt
10

15
APIA to present on Thursday forecast of Romania's car market in 2026
15

18
Romania's participation in Board of Peace meeting - depending on country's role in this format (sources)
18

9
Romanian Tourism Fair to start at Romexpo
9

7
President Dan to attend informal European Council meeting
7

30
Romanian entities owned by Lukoil Group placed under extended government supervision
30

















Comentează