Bursa de pe Wall Street a deschis şedinţa de marţi cu evoluţii mixte, indicele Dow Jones Industrial Average s-a depreciat cu 0,23%, ajungând la valoarea de 27.971,78 puncte, în scădere cu 64,44 puncte faţă de valoarea înregistrată la închiderea şedinţei precedente.
Indicele Standard and Poor's 500 s-a depreciat cu 0,08%, ajungând la valoarea de 3.119,57 puncte, în scădere cu 2,46 puncte faţă de valoarea înregistrată la închiderea şedinţei precedente.
Indicele Nasdaq s-a apreciat cu 0,13%, ajungând la valoarea de 8.561,07 puncte, în creştere cu 11,13 puncte faţă de valoarea înregistrată la închiderea şedinţei precedente.
Londra - Bursa de la Londra a deschis şedinţa de marţi în creştere cu 1,15%, indicele principal FTSE-100 a ajuns la valoarea de 7.391,46 puncte, în creştere cu 83,76 puncte comparativ cu valoarea înregistrată la închiderea şedinţei precedente, transmite AFP.
Frankfurt - Bursa de la Frankfurt a deschis şedinţa de marţi în creştere cu 1%, indicele principal DAX 30 a ajuns la valoarea de 13.338,57 puncte, în creştere cu 131,56 puncte comparativ cu valoarea înregistrată la închiderea şedinţei precedente, transmite AFP.
Paris - Bursa de la Paris a deschis şedinţa de marţi în creştere cu 0,37%, indicele principal CAC 40 a ajuns la valoarea de 5.951,53 puncte, în creştere cu 21,75 puncte comparativ cu valoarea înregistrată la închiderea şedinţei precedente, transmite AFP potrivit Agerpres.
Budapesta - Cursul oficial al Băncii Centrale a Ungariei valabil pentru ziua de miercuri este de 302,59 forinţi pentru un dolar, în scădere faţă de un curs de 303,16 forinţi, marţi, transmite MTI. Moneda euro este cotată la 334,91 forinţi, în scădere faţă de 335,36 forinţi, marţi, iar un leu românesc este cotat la 70,14 forinţi, în scădere faţă de 70,23 forinţi, marţi.
Tokyo - Bursa japoneză a închis şedinţa de marţi în scădere cu 0,53%, în contextul în care aprecierea yenului în raport cu dolarul american a afectat acţiunile exportatorilor niponi.
Indicele principal Nikkei-225 a ajuns la valoarea de 23.292,65 puncte, în scădere cu 124,11 puncte comparativ cu valoarea înregistrată la închiderea şedinţei precedente, transmite Kyodo.
Seul - Bursa sud-coreeană a încheiat şedinţa de marţi în scădere cu 0,34%, indicele principal Kospi a ajuns la valoarea de 2.153,24 puncte, în scădere cu 7,45 puncte comparativ cu valoarea înregistrată la închiderea şedinţei precedente, transmite Yonhap.
Shanghai - Bursa din Shanghai a închis şedinţa de marţi în creştere cu 0,85%, indicele Shanghai Composite a ajuns la valoarea de 2.933,99 puncte, în creştere cu 24,79 puncte faţă de valoarea înregistrată la închiderea şedinţei precedente, transmite Xinhua.
Hong Kong - Bursa din Hong Kong a închis şedinţa de marţi în creştere cu 1,55%, indicele Hang Seng a ajuns la valoarea de 27.093,80 puncte, în creştere cu 412,71 puncte comparativ cu valoarea înregistrată la închiderea şedinţei precedente, transmite Xinhua.
Singapore - Bursa din Singapore a încheiat şedinţa de marţi în scădere cu 0,61%, indicele Straits Times a ajuns la valoarea de 3.238,87 puncte, în scădere cu 19,79 puncte faţă de valoarea înregistrată la închiderea şedinţei precedente, transmite Xinhua.
Evoluția piețelor financiare și bursiere
Explorează subiectul
Articole Similare

15
Preţurile locuinţelor au crescut cu 5,4% în UE, în trimestrul doi din 2025
15

13
APIA primeşte până la 28 octombrie cererile pentru acordarea ajutorului în sectorul creşterii animalelor
13

30
Ivan(Transelectrica):Dacă am opri toate grupurile clasice şi am pune doar regenerabile, sistemul nu ar putea să funcţioneze tehnic
30

18
Comisia Europeană restricţionează utilizarea substanţelor chimice permanente în spumele de stingere a incendiilor
18

26
Leul s-a depreciat, vineri, în raport cu principalele valute
26

24
Blackout-ul din Spania a fost cauzat de o cascadă de supratensiuni şi de energia din surse regenerabile
24

13
Marea provocare pentru industria de reciclare este dezvoltarea unei infrastructuri eficiente de colectare şi de tratare (operator)
13

23
Constantin(Hidroelectrica):Peste 500 de milioane de euro avem în licitaţii în lunile octombrie şi noiembrie; vor fi două luni de foc
23

13
30 octombrie,data limită pentru depunerea ultimei cereri de plată pentru investiţiile prin PNDR 2020
13

15
Constantin (Hidroelectrica): Ne apropiem vertiginos de 900.000 de clienţi casnici şi, pe proiecţiile noastre, vom depăşi un milion
15

13
BNR lansează trei monede cu tema Centenarul Patriarhiei Române
13

15
România, printre ţările UE cu cele mai importante scăderi ale preţurilor producţiei industriale în luna august
15

25
Părinții unei tinere ucise într-un accident cu Tesla acuză un defect de proiectare
25
Comentează