Şapte state din Comunitatea Statelor Independente (CSI) participă la exerciţii de apărare antiaeriană, a anunţat joi Ministerul rus al Apărării, citat de agenţia Xinhua preluată de Agerpres.
La exerciţii iau parte 100 de aeronave, peste 9000 de soldaţi şi peste 130 de posturi de comandă din cele şapte state - Rusia, Armenia, Belarus, Kazahstan, Kârgâzstan, Tadjikistan şi Uzbekistan -, care participă la sistemul integrat de apărare aeriană al CIS.
La manevre participă de asemenea peste 40 de unităţi ale forţelor antiaeriene alocate acestui sistem.
În cadrul exerciţiilor, a căror durată nu a fost precizată, urmează să fie testată pregătirea de luptă a personalului sistemului de apărare aeriană al CSI.
Manevrele urmăresc să demonstreze capacitatea sistemului integrat de a răspunde în situaţiile ce presupun încălcarea spaţiului aerian al CSI şi deturnarea de aeronave, precum şi de a furniza asistenţă echipajelor aeronavelor în cazul unor accidente, a precizat ministerul rus.
Exerciții comune de apărare antiaeriană pentru șapte state ale Comunității Statelor Independente
București
9°C
Articole Similare

1.207
Șantajul lui Trump - Cum încearcă liderul de la casa Albă să atragă Europa în războiul din Iran
1.207

2.058
Scandal uriaș: O eurodeputată a fost prinsă cu "câteva grame de drog" de sinteză în poșetă, în timp ce se afla în arest preventiv
2.058

565
NATO, tot mai fragilă sub presiunea lui Trump. Scenariul unei Europe fără SUA
565

3.677
Investigator olandez, după ce coiful dacic a fost găsit: Cred că s-a făcut o înțelegere cu suspecții / Fost director al Muzeului Național de Istorie: Furtul s-a făcut la comandă
3.677

72
Ministrul britanic de externe evocă "necesitatea urgentă" de a redeschide Strâmtoarea Ormuz
72

1.843
Macron îl atacă pe Trump: Încrederea în NATO este pusă în pericol de mesajele președintelui SUA
1.843

95
Guvernul austriac a refuzat toate cererile Statelor Unite de survolare militară, de la începutul războiului din Orientul Mijlociu
95

155
Ca-n basmele cu sacrificiul pentru căpcăun, deși e realitate pură! Un guvernator rus obligă companiile să dea câte doi angajați pentru înrolarea în războiul din Ucraina
155

109
Putin lansează un „avertisment” public Armeniei privind o aliniere mai strânsă la UE
109

79
Decizie istorică la Chișinău: Republica Moldova a votat ieșirea din CSI
79

53
Unde sunt cei mai politicoși oameni din lume: Europa domină topul global al bunelor maniere
53

33
VIDEO Premieră la Eurovision! Concursul se extinde pe un nou continent și lansează o nouă ediție în 2026
33

49
Raport ONU: Conflictele din Orientul Mijlociu riscă să aducă încă 5 milioane de oameni în insecuritate alimentară
49
















Comentează