FCSB a învins CFR Cluj cu 1-0 şi a ajuns la patru victorii consecutive

twitter.com
Liga I

Echipa FCSB a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia CFR Cluj, într-un meci din etapa a patra a Superligii. Bucureştenii au ajuns la patru victorii consecutive în startul Superligii, informează News.ro.

La revenirea pe stadionul Ghencea, după opt ani de pauză, FCSB a avut posesia în prima repriză a meciului cu echipa lui Mandorlini, CFR Cluj, dar cea mai mare ocazie a unei prime părţi animate au ratat-o clujenii, la bara lui Muhar, din minutul 19. Gazdele au replicat prin şuturile de la distanţă ale lui Şut şi Pantea, dar scorul pauzei a fost 0-0.

În partea secundă, în minutul 64, la un duel Cvek-Compagno desfăşurat în careul oaspeţilor, jucătorul bucureştenilor a căzut şi arbitrul Marcel Bîrsan a dictat penalti. Analiza VAR a confirmat decizia arbitrului şi Compagno a transformat lovitura de pedeapsă, deschizând scorul.

După gol FCSB a mai avut o ocazie la şutul lui Octavian Popescu, din minutul 74, dar cele două echipe nu au mai reuşit să marcheze şi FCSB a bifat a patra victorie din patru meciuri în Superligă. Echipa lui Elias Charalambous este lider în clasament, cu 12 puncte. CFR Cluj ocupă poziţia a patra, cu 7 puncte.

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Chiricheş, Radunovic – Olaru (90+3 Edjouma), Ad. Şut, Djokovic – Cordea (Compagno 46), Oct. Popescu (Ovidiu Popescu 87), Fl. Coman. ANTRENOR: Elias Charalambous

CFR CLUJ: R. Sava - Cr. Manea (R. Filip 86), Kresic, Ajeti, Morgan (E. Krasniqi 60), Camora - Muhar, Tachtsidis (Avounou 60), Cvek (Otele 78) - Yeboah, Bîrligea (Jefte Betancor 86). ANTRENOR: Andrea Mandorlini

Cartonaşe galbene: Chiricheş 8, Cordea 43, Octavian Popescu 85, Şut 90+5 / Morgan 47, Ajeti 54, Avounou 63

Arbitri: Marcel Bîrsan - Mihai Marica, Imre-Laszlo Bucsi - Bogdan Dumitrache

Arbitri VAR: Cătălin Popa - Adrian Vornicu

Observator: Augustus Constantin