FCSB a învins clar Universitatea Craiova, scor 2-0, şi termină anul pe locul trei în clasamentul Ligii I

Formaţia FCSB a învins, duminică seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a XXII-a a Ligii I. A fost ultima partidă din 2019 din primul eşalon, anunță news.ro.

Golurile au fost marcate de Man ’41 şi Coman ’45, iar Tănase a ratat un penalti, tot în prima repriză.

1-0: Man a deschis scorul cu un şut spectaculos, după o incursiune până în careu, de pe partea dreaptă.

2-0: Coman a înscris preluând mingea după o eroare a lui Bălaşa.

În minutul 45+3, Tănase a ratat un penalti acordat pentru o intervenţie a lui Popescu la Coman.

FCSB: Bălgrădean, Creţu, Planic, Cristea, Soiledis (Filip ’12) – Moruţan (Hora ’83), Popescu, Panţîru – Man, Tănase (Vînă ’73), Coman. Antrenor: Bogdan Vintilă

Universitatea Craiova: Popescu – Vlădoiu (Măţel ’70), Bălaşa, Acka, Vătăjelu – Zakaric, Cosic (Ivanov ’59), Cicâldău, Bancu (Bărbuţ ’17) – Ivan, Mihăilă. Antrenor: Victor Piţurcă

Cartonaşe galbene: Tănase ’70, Moruţan ’80, Man ’81, Hora ‘90+1 / Cicâldău ’21, Popescu ‘45+2, Bălaşa ’90

Arbitri: Marcel Bîrsan – Mircea Orbuleţ, Valentin Avram – Ionuţ Coza

Observatori: Alexandru Deaconu, Valentin Mateescu

În primul minut, meciul a fost întrerupt din cauza petardelor aruncate de fanii FCSB din peluză. La staţia de amplificare s-a făcut un apel către fani, iar jocul s-a reluat după două minute.

Pe final de an, lider în clasament este CFR Cluj, cu 44 de puncte. Pe locul doi se află Astra Giurgiu, cu 40 de puncte, FCSB este pe trei, cu 39 de puncte şi un joc mai puţin, iar Universitatea Craiova se află pe poziţia a patra, cu 37 de puncte.