Florentina Iuşco a ratat calificarea în finală la triplusalt, la CE de atletism indoor, de la Torun

florentina iusco

Atleta Florentina Iuşco a ratat, sâmbătă, calificarea în finala probei de triplusalt, la Campionatele Europene de la Torun. Ea va concura însă în finală la lungime, potrivit news.ro

Florentina Iuşco s-a clasat pe locul 12 în calificări, cu 13.65 metri, cea mai bună performanţă a sa din trei încercări.

Tot sâmbătă, Petre Rezmiveş a încheiat pe locul 6 la 60 de metri în seria 7, iar la finalul cursei a primit cartonaş galben pentru ”perturbarea startului”, ratând faza semifinală.

Citește și: VIDEO 'LECȚIA' de TEROARE și UMILINȚĂ la adresa Poliției Române vine de la Gorj - Agenți amenințați și înjurați de RECALCITRANTUL unei comune, lăsat fără permis

Anamaria Nesteriuc a fost descalificată la 60 metri garduri şi a ratat calificarea în semifinale.

Între finalele programate sâmbătă se numără şi cea la 400 de metri feminin, cu Mikloş Andrea la start.

La CE de la Torun participă, până duminică, 733 de sportivi (405 la masculin şi 328 la feminin) din 47 de ţări, între care se află şi 15 reprezentanţi ai României.