Formula 3: Norvegianul Hauger a câştigat titlul după prima cursă din Rusia

formula 1

Pilotul norvegian Dennis Hauger (Prema) a câştigat titlul în Campionatul Mondial de Formula 3 după ce a încheiat pe locul 2 în prima cursă din etapa a şaptea a sezonului, vineri, în localitatea rusă Soci, transmite AFP, potrivit Agerpres.

Cu un avans de 51 de puncte în clasamentul piloţilor, el nu mai poate fi ajuns de ocupantul locului 2, australianul Jack Doohan (Trident), sau de francezii Clement Novalak (Trident) şi Victor Martins (MP Motorsport), aflaţi pe locurile 3 şi 4.

În prima cursă din Rusia, americanul Logan Sargeant (Charouz) l-a devansat pe Hauger, care este susţinut de Red Bull, pe locurile următoare fiind Martins şi Novalak.

Prima dintre cele trei curse din weekend era prevăzută iniţial sâmbătă dimineaţă, însă a fost devansată deoarece sunt aşteptate ploi torenţiale.

Românul Filip Ugran (Jenzer Motorsport) a terminat vineri pe locul 25 din 27 de piloţi clasaţi.

A doua cursă este programată sâmbătă, de la 13:40, ora României.