ISU Giurgiu intervine luni dimineaţă pentru degajarea de copaci căzuţi pe cablurile electrice, pe carosabil şi pe autoturisme în mai multe localităţi din judeţ şi pentru scoaterea apei din curţi şi de pe străzi în municipiul Giurgiu în urma ploilor abundente şi a vijeliilor de cod portocaliu.
"În urma ploilor abundente ce au căzut în ultimele ore şi a vântului puternic, echipajele ISU au fost solicitate să intervină pentru degajarea a patru copaci căzuţi pe cablurile de electricitate şi pe mai multe străzi din localitatea Vadu Lat, degajarea unui copac căzut pe partea carosabilă pe DJ 601, între localităţile Crevedia Mare şi Roata de Jos, degajarea unui copac căzut peste un autoturism, în localitatea Ghimpaţi", a declarat luni, presei, purtătoarea de cuvânt a ISU Giurgiu, Nicoleta Beianu.
Acţiunile pompierilor giurgiuveni continuă şi la această oră când intervin pentru degajarea a doi copaci căzuţi pe partea carosabilă, în localitatea Ghimpaţi, degajarea mai multor copaci căzuţi pe partea carosabilă, pe şoseaua Alexandriei din municipiul Giurgiu şi pentru evacuarea apei de pe strada Gării din municipiul Giurgiu şi din zeci de curţi de pe străzile Prunarului, Uzunu, Rozelor, Sloboziei, Ulicioara Vidra, Bradului, Pietrelor şi Negru Vodă din municipiu.
Pompierii din cadrul Detaşamentului Giurgiu intervin cu autospeciale de primă intervenţie şi comandă şi motopompe.
În sprijinul acestora au venit şi voluntari din cadrul Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă Giurgiu şi angajaţi ai Apa Service.
Menţionăm faptul că, pe parcursul nopţii de duminică spre luni, judeţul Giurgiu a fost sub atenţionare de cod portocaliu de vijelii cu viteze de până la 90 de kilometri la oră, descărcări electrice, grindină şi averse cu cantităţi de apă din ploi de 30 de litri pe metru pătrat.
Furtuna a făcut prăpăd la Giurgiu - Copaci căzuţi pe carosabil, cabluri electrice şi autoturisme, străzi şi curţi inundate
Explorează subiectul
Articole Similare

112
Moarte suspectă în Cluj: Gheorghe Chindriș, fondatorul primului sat românesc din SUA, descoperit cu lovituri la cap
112

12
Accident într-o localitate din Mureș: Bărbat în stare gravă la spital, după ce s-a răsturnat cu mașina
12

259
Ministrul Energiei anunță soluția găsită pentru ca prețul gazelor să nu crească după expirarea plafonării
259

1.164
Decrete blocate la Cotroceni: Judecătorii din penal, ținuți forțat în funcție de Nicușor Dan (surse)
1.164

1.528
Ministrul Economiei: „Austeritatea este inevitabilă”. Ce urmează pentru taxe și salarii în 2025
1.528

102
Doi bărbați au fost găsiți morți în locuințele lor din Cluj și Dolj: Anchete pentru ucidere din culpă și suspiciuni de crimă
102

1.458
Moment istoric pe Autostrada Sibiu–Pitești: începe străpungerea unuia dintre cele mai grele tuneluri din Carpați
1.458

20
FOTO Drum județean blocat în zona stațiunii Stâna de Vale: Bolovani și un copac au căzut pe carosabil
20

101
Mama fetiţei din Teleorman care a ajuns la spital cu un traumatism la cap şi cu alte semne de violenţă, reţinută alături de iubitul ei
101

1.082
Bătaie în parcarea unui supermarket din Neamț - Doi frați din Moldova, reținuți după un scandal început cu o tamponare
1.082

1.298
VIDEO Minor de 17 ani și două femei, reținuți după ce au spart locuința unui bucătar străin din București
1.298

3.555
Dezbatere la ÎCCJ: 87,5% dintre judecători au decizii de pensionare, acuzații de „interferență prezidențială” și critici dure la adresa clasei politice
3.555

136
Accident grav pe pârtia din Cârlibaba: Adolescentă de 17 ani, preluată cu elicopterul SMURD
136

















Comentează