Gabriel Oprea, explicații la DNA: Cer iertare familiei polițistului Gigină / VIDEO

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 17-10-2016

Actualizat: 17-10-2016

Article thumbnail

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Fostul ministru Gabriel Oprea s-a prezentat luni la sediul DNA. Acesta a fost chemat pentru a fi pus sub acuzare de ucidere din culpă. La ieșirea DNA, acesta a spus că nu se consideră responsabil pentru incidentul din vara anului 2015 și se consideră în continuare nevinovat din punct de vedere penal. Totodată, Gabriel Oprea a declarat că a fost chemat în calitate de suspect.

Această cruce pe care o s-o duc toată viața. Eram în timpul serviciului, veneam de la o instituţie parteneră şi a căzut aici, aproape. Nu se grăbea nimeni şi vă spun şi de ce. În urma cercetărilor, şi viteza mea şi a maşinii care ne însoţea era sub 60 de kilometri la oră. Nu se grăbea nimeni. Cer iertare familiei poliţistului Gigină, ştiu ce înseamnă să ai un deces în familie, e o mare tragedie pe care nu şi-a dorit-o nimeni, nu veneam de la restaurant, nu veneam de la cârciumă, veneam de la serviciu", a declarat fostul ministru de Interne, Gabriel Oprea, luni, la ieşirea de la sediul DNA.

„N-am folosit-o (c.n.protecția) 24 de ore din 24 de ore. E o tragedie prin care trebuie să trec cu demnitate. Este foarte greu! Și pentru părinții lui Bogdan care și-au îngropat copilul. E foarte greu pentru familia lui Gigină, pentru familia polițiștilor!
S-a oprit mașina, iar polițistul de pe mașina care ne însoțea ne-a făcut semn să plecăm. Nu ne-am dat seama de accident, nu am știut de accident. Am aflat de accident la un sfert de oră”, a mai spus fostul ministru.

Oprea este acuzat de ucidere din culpă în cazul poliţistului Gigină, agentul fiind implicat într-un accident de circulaţie în urma căruia a suferit leziuni care i-au cauzat moartea.

"La momentul producerii accidentului, victima Gigină Bogdan-Cosmin făcea parte dintr-un dispozitiv de însoţire al ministrului Oprea Gabriel. Acest dispozitiv, asigurat de către Brigada de Poliţie Rutieră din cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, era format dintr-un motociclist rutier (victima Gigină Bogdan-Cosmin) şi un echipaj format dintr-un ofiţer şi un agent de poliţie aflaţi într-un autoturism de poliţie rutieră. Acest dispozitiv preceda în trafic autoturismul în care se afla ministrul Oprea Gabriel. La momentul producerii accidentului, ministrul Oprea Gabriel se deplasa către locuinţa sa situată în cartierul Cotroceni", susţin procurorii într-un comunicat de presă.

 

 

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri