Gabriela Ruse, la un pas de tabloul principal la turneul de la Doha: A salvat 3 mingi de meci

Elena Gabriela Ruse

Gabriela Ruse s-a calificat duminică în turul 3, decisiv, al turneului de calificare pentru tabloul principal al turneului WTA 500 de la Doha (Qatar).

Gabriela Ruse (148 WTA) a învins-o în turul doi al calificărilor pe favorita 3, elvețiana Jil Teichmann (28 WTA), în 3 seturi, cu scorul de 6-7 (5), 7-6 (1), 6-4, după 3 ore de joc, scrie mediafax.ro.

Gabriela Ruse a pierdut la tiebreak primul joc în care a servit la 5-4 pentru câștigarea setului și în care s-au înregistrat 6 break-uri.

În setul secund, Teichmann a avut un break avans și 3 mingi de meci, însă Ruse a reușit să le contracareze și să se impună apoi clar la tiebreak, pentru a duce meciul în set decisiv.

Setul 3 a fost echilibrat până la 3-3, când Ruse a reușit un nou break, după care și-a valorificat serviciul și a câștigat partida după 3 or de joc.

În meciul decisiv pentru calificarea pe tabloul principal, Ruse o va înfrunta pe belgiana Elise Mertens (32 WTA), favorita numărul 5.

Prin accederea în turul trei al calificărilor, Ruse şi-a asigurat un premiu de 3.700 de dolari şi 18 puncte.