• cea mai rapidă sursă de informaÈ›ii È™i È™tiri
  • experienÈ›a premium fără reclame sau întreruperi
  • în fiecare zi,cele mai noi È™tiri, exclusivități È™i breaking news
DESCARCÄ‚ APLICAÈšIA: iTunes app Android app on Google Play

Gaz Metan Mediaș a remizat cu nou-promovata Chindia Târgoviște, 2-2, în prima etapă din Liga 1

descopera.ro
fotbal minge

Gaz Metan și Chindia au oferit un meci extrem de spectaculos în prima etapă din această ediție de campionat. Mediaș pornea cu prima șansă, a și condus cu 2-0, dar oaspeții au revenit pe final și au marcat de două ori, anunță MEDIAFAX.

Gaz Metan a început mult mai bine. A ratat câteva ocazii foarte bune, iar în cele din urmă a reușit să deschidă scorul prin Sergiu Buș (minutul 24), care a reluat din prima o pasă pe jos din partea dreaptă. Același Buș a marcat și golul secund (minutul 44), după o respingere greșită a portarului. În partea secundă, Mediașul a continuat să atace, dar Neluț Roșu și Darius Olaru nu l-au învins pe portarul advers. Când mai erau 25 de minute, Chindia Târgoviște a început să iasă mai mult la joc și a punctat la singurele două șuturi pe spațiul porții.

Primul gol a venit prin Mihai Neicuțescu (minutul 65), care a trecut ușor de doi jucători adverși și l-a învins pe Răzvan Pleșca, după un șut în forță la colțul lung. Reușita de 2-2 a picat când mai erau 4 minute din timpul regulamentar. Droppa a făcut un henț în careu, iar Ovidiu Bic a transformat și a adus primul punct al oaspeților în Liga 1.

Echipele de start:

Gaz Metan: Pleșca – Crețu, Larie, Constantin, Velisar – Droppa, Roșu – Sanoh, Olaru, Chamed – Buș

Chindia: Aioani – Martac, Benga, Leca, Dumitrașcu – Novac – Rata, Bic, Mihai, Neicuțescu – Voduț