VIDEO Meciul care va intra în istoria fotbalului mondial s-a jucat la Mediaș, în Liga I, vineri după-amiaza

Cel mai ciudat meci din istoria fotbalului mondial a avut loc la Mediaș! Gaz Metan Mediaş, cu MINUS 41 de puncte în clasament înaintea partidei, ceva nemaiîntâlnit vreodată pe mapamond, a câştigat, scor 4-3, vineri, pe teren propriu, cu Academica Clinceni, care are MINUS 11 puncte, o altă bizarerie pomenită doar în România, în etapa a opta din play-out-ul Ligii 1 Casa Pariurilor.

Gaz Metan a câştigat acest derby al echipelor aflate pe minus la capitolul puncte, punând capăt unei serii de 13 înfrângeri. Totodată, acesta a fost meciul în care Gaz Metan a marcat cele mai multe puncte în acest sezon.

Medieşenii au condus cu 2-0, deschizând scorul prin Petru Iancu (9), în urma unei centrări furnizate de Ramon Gaşpar, care a marcat apoi golul al doilea (23). Ilfovenii au egalat în finalul primei reprize, după două goluri în decurs de câteva minute. Robert Jerdea (37) a înscris după o eroare a fundaşilor gazdă şi tot el a obţinut un penalty, după ce a fost faultat de Gaşpar, iar Robert Ion l-a transformat (40).

Gazdele au trecut în avantaj după pauză, prin reuşita lui Raul Şteau (49 - penalty), după ce Vlad Domşa a fost faultat în careu de Aleksandar Ţvetkov. Academica a egalat în min. 72, când şutul trimis din cădere de italianul Davide Massaro a fost deviat în propria poartă de Eduard Avram.

Gaz Metan a marcat golul victoriei prin capverdianul Felix Mathaus (87), căpitanul echipei, în urma unui corner executat de Răzvan Covaci.

Oaspeţii au avut o bară, în min. 25, prin Iulian Ştefan.

Academica a ajuns la nouă eşecuri consecutive, acesta fiind primul meci din acest sezon în care a înscris de trei ori.

În sezonul regulat, meciul de la Mediaş s-a încheiat cu 1-1, iar Academica a câştigat acasă cu 2-0.

CS Gaz Metan Mediaş - FC Academica Clinceni 4-3 (2-2), Stadion Gaz Metan - Mediaş

Au marcat: Petru Iancu (9), Ramon Gaşpar (23), Raul Şteau (49 - penalty), Felix Mathaus (87), respectiv Robert Jerdea (37), Robert Ion (40 - penalty), Eduard Avram (72, autogol).

Arbitru: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenţi: Florin Pucheanu (Ulmi/Dâmboviţa), Daniel Vlase (Galaţi); arbitru de rezervă: Ionela Alina Peşu (Craiova)

Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) - CCA, Ion Craiu (Bucureşti) - LPF

Tot vineri se joacă meciul FC Botoşani - Dinamo.

Sâmbătă are loc meciul UTA - CS Mioveni, iar duminică se joacă Sepsi OSK - Chindia.

Luni se dispută partida Rapid - FC U Craiova 1948.

Clasamentul play-out-ului este următorul: 1. Rapid – 39 de puncte, 2. FC Botoşani - 38, 3. Sepsi – 36, 4. U Craiova 1948 – 31, 5. UTA Arad - 29, 6. CS Mioveni - 28, 7. Chindia Târgovişte – 23, 8. Dinamo – 19, 9. Academica Clinceni – -11, 10. Gaz Metan Mediaş – -38.