Gazoductul Turkish Stream, destinat să aprovizioneze Turcia cu gaze naturale ruseşti via Marea Neagră, este finalizat în proporţie de 80%, a declarat joi directorul general de la Gazprom, Alexey Miller, informează AFP.
"Implementarea celor mai importante proiecte de export ale Gazprom spre Europa continuă. Se derulează lucrări pregătitoare pentru a amplasa ţevi pentru gazoductul Nord Stream-2 în apele teritoriale ale Germaniei...În ceea ce priveşte gazoductul Turkish Stream, au fost amplasate ţevi cu o lungime de 1.500 de kilometri sau aproximativ 80% din lungimea totală", a spus Alexey Miller.
Şeful Gazprom a mai informat că în primele opt luni ale anului, grupul rus a exportat spre ţările din Uniunea Europeană şi Turcia o cantitate de 133,3 miliarde metri cubi de gaze naturale, "în creştere cu 5,6% sau şapte miliarde metri cubi comparativ u perioada similară a anului trecut".
În 2017, Gazprom a exportat spre Europa şi Turcia un volum record de 194,4 miliarde metri cubi de gaze naturale şi speră ca în 2018 exporturile sale spre Europa şi Turcia să depăşească pragul de 200 de miliarde metri cubi.
Gazprom a început construcţia secţiunii offshore a gazoductului Turkish Stream în luna mai 2017. Cu o lungime de 900 de kilometri, gazoductul Turkish Stream va lega Anapa de regiunea Thracia de pe coasta turcească a Mării Negre. Una din cele două linii ale gazoductului este destinată aprovizionării pieţei din Turcia cu gaze naturale ruseşti iar cea de-a doua ar urma să transporte gaze naturale către ţările din sudul şi sud-estul Europei. Fiecare din cele două linii ale gazoductului Turkish Stream ar urma să aibă o capacitate de 15,75 miliarde metri cubi pe an.
În luna decembrie 2014, Rusia a anunţat că renunţă la proiectul gazoductului "South Stream", care urma să permită furnizarea de gaze naturale ruseşti spre Bulgaria, Serbia şi Ungaria, via Marea Neagră, în favoarea proiectului "Turkish Stream", care prevede construcţia unei conducte de gaze din Rusia până în Turcia, via Marea Neagră.
Gazprom, primul producător mondial de gaze naturale, asigură o treime din necesarul de gaze naturale al Europei. Grupul rus aprovizionează Europa cu gaze naturale prin trei rute principale: conductele din Ucraina, ruta Yamal-Europe, via Belarus şi Polonia, precum şi gazoductul Nord Stream, care face legătura între Rusia şi Germania, via Marea Baltică.
Companiile româneşti nu au contracte de import încheiate direct cu Gazprom, ci cu două firme intermediare, respectiv Imex Oil, o subsidiară a grupului rus Conef, şi WIEE, un joint-venture între Gazprom şi firma germană Wintershall.
Gazprom anunţă că gazoductul Turkish Stream este finalizat în proporţie de 80%
Explorează subiectul
Articole Similare

78
Trump pune presiune pe Departamentul de Justiție: cere ca o serie de personalităţi, apropiate lui Epstein, să fie verificate într-o anchetă amplă
78

983
Caz dramatic la Istanbul: a murit împreună cu cei doi copii ai săi, după ce au mâncat de la vânzători stradali
983

752
O piramidă uitată de la Giza pare că dezvăluie ceva extrem de important. Primele analize arheologice au depășit orice așteptare
752

1.227
Maduro îl amenință pe Donald Trump și îi amintește de cea mai rușinoasă retragere a americanilor din istoria modernă
1.227

202
Situație îngrijorătoare: jucăriile inteligente oferă sfaturi extrem de periculoase copiilor
202

402
Şapte morţi şi peste 25 de răniţi după detonarea unor explozibili confiscaţi, la o secţie de poliţie din Kaşmirul indian
402

1.008
Ce se pregătește? Forțele ruse au exersat aterizări cu parașuta și luarea de prizonieri la granița cu UE
1.008

1.558
Pilot în transă halucinogenă: a încercat să oprească motoarele avionului crezând că este deja mort
1.558

897
De ce trebuie ridicate jaluzelele la decolarea și aterizarea avioanelor: Un fost pilot a dezvăluit motivul real
897

663
Budapesta iese la atac: Ungaria va sesiza Curtea de Justiţie a UE împotriva interdicţiei europene privind importurile de gaz rusesc
663

55
Guvernul militar din Mali a interzis emisia a două canale franceze de televiziune
55

1.072
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Forțele Aeriene ucrainene au transmis că atacul a vizat și regiunile centrale, sudice și estice, cu peste 120 de drone
1.072

82
Africa de Sud va desfăşua o anchetă în cazul sosirii a peste 150 de palestinieni din Fâşia Gaza
82


















Comentează