Girona şi-a consolidat poziţia de lider în campionatul Spaniei

Diario AS
LaLiga

Echipa Girona şi-a consolidat poziţia de lider al campionatului de fotbal al Spaniei, după ce a reuşit să învingă la limită în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Rayo Vallecano, sâmbătă, într-o partidă contând pentru etapa a 13-a a sezonului.

Gazdele au deschis scorul în minutul 5, prin Alvaro Garcia, însă catalanii au restabilit egalitatea înainte de pauză, prin atacantul ucrainean Artem Dovbik (42), iar apoi au marcat golul victoriei în repriza secundă, prin brazilianul Savinho (65), potrivit Agerpres.

Aceasta este a unsprezecea victorie de la debutul sezonului pentru Girona, care a acumulat 34 de puncte şi s-a distanţat la cinci lungimi de ocupanta locului secund, Real Madrid (29 de puncte), care va juca la rândul ei sâmbătă, pe teren propriu, cu Valencia.

FC Barcelona, campioana en titre, aflată pe locul al treilea în clasament, cu 27 de puncte, va primi duminică vizita formaţiei românului Ianis Hagi, Deportivo Alaves (locul 14).