Grupă de FOC pentru naționala României de handbal feminin, la Campionatul Mondial

romania handbal bucurie

Naţionala de handbal feminin a României a fost repartizată la tragerea la sorţi de vineri, de la Tokyo, în Grupa C a Campionatului Mondial din acest an, alături de Ungaria, Spania, Muntenegru, Sengal şi Kazahstan.

Componenţa celor patru grupe este următoarea:

Grupa A: Olanda, Norvegia, Serbia, Slovenia, Angola, Cuba;

Grupa B: Franţa, Danemarca, Germania, Coreea de Sud, Brazilia, Australia;

Grupa C: România, Ungaria, Muntenegru, Spania, Senegal, Kazahstan;

Grupa D: Rusia, Suedia, Japonia, China, Argentina, Republica Democrată Congo.

Primele trei clasate din fiecare grupă se califică în cele două grupe principale.

Campionatul Mondial de handbal feminin din 2019 se va desfăşura în Japonia (la Kumamoto), iar tragerea la sorţi a grupelor a avut loc la Teatrul Kanze Noh, din Tokyo, în prezenţa preşedintelui IHF, Hassan Moustafa, informează News.ro.

Japonia, în calitate de gazdă, Franţa (campioana mondială en-titre), România, Rusia şi Olanda (prin clasarea la CE) au fost calificate direct la turneul final, iar celelalte echipe care au obţinut calificarea în urma competiţiilor continentale sunt: Argentina, Brazilia, Australia, China, Kazakhstan, Coreea de Sud, Angola, Congo, Senegal, Cuba.

Campionatul Mondial din 2019 se va desfăşura între 30 noiembrie şi 15 decembrie.

La ediţia din 2017, naţionala României a fost eliminată în faza optimilor de finală de Cehia (27-28). Podiumul a fost ocupat, în ordine, de Franţa, Norvegia şi Olanda.