Handbal masculin: Steaua a făcut un pas spre optimile EHF European Cup

news.ro
handbal minge

CSA Steaua Bucureşti a făcut un pas important spre optimile de finală ale competiţiei masculine de handbal EHF European Cup, după ce a învins formaţia austriacă HC Linz AG cu scorul de 33-23 (19-5), sâmbătă seara, la Chiajna, în prima manşă din turul al treilea al competiţiei.

Roş-albaştrii au făcut o primă repriză excelentă, intrând la cabine cu un avantaj de 14 goluri (19-5). Repriza secundă a fost una mai slabă, Steaua permiţând adversarei sa reducă din diferenţă cu patru goluri.

Pentru echipa antrenată de francezul Stephane Plantin au marcat Alexandru Tărîţă 6 goluri, Octavian Bizău 6, Nemanja Grbovic 5, Nicolae Ungureanu 4, Krsto Milosevic 4, Ştefan-Valentin Neagu 4, Sabin Constantina 3, Gabriel Burlacu 1.

Ionuţ Iancu a reuşit 11 intervenţii (45,83%), iar Alexandru Mihai Paşca 3 (23,08%).

Golurile oaspeţilor au fost reuşite de Arnad Hamzic 8, Nicolas Paulnsteiner 4, Jadranko Stojanovic 2, Christian Kislinger 2, Silas Wiesinger 2, Lucijan Fizuleto 2, Mislav Grgic 1, Jakob Kropf 1, Elias Derdak 1.

Portarul Florian Kaiper a apărat 7 şuturi (30,43%), iar David Zwicklhuber 5 (23,81%).

Au arbitrar grecii Vasileios Charitsos şi Panagiotis Naskos, iar slovaca Zuzana Fuleova a fost delegat EHF.

Manşa secundă va avea loc pe 2 decembrie, la Linz.