Senatul brazilian s-a reunit luni pentru a forma comisia specială însărcinată să analizeze procedura de demitere a preşedintei de stânga Dilma Rousseff, care ar putea să o îndepărteze de la putere în câteva săptămâni, relatează AFP, citat de agerpres.ro.
După ce a trecut de Camera Deputaţilor pe 17 aprilie, procedura de impeachment împotriva şefei statului va fi examinată de o comisie formată din 21 de senatori - ai cărei membri au fost aleşi luni - care vor avea la dispoziţie zece zile pentru a le recomanda celor 81 de senatori urmând să voteze în şedinţă plenară continuarea sau clasarea procedurii.
Un vot al majorităţii simple a senatorilor (41 din 81), care va avea loc probabil pe 12 mai, va fi suficient pentru a pronunţa punerea sub acuzare a preşedintei pentru "crimă de responsabilitate" şi să o îndepărteze de la putere pentru maxim şase luni în aşteptarea verdictului final.
Dacă va fi demisă, vicepreşedintele Michel Temer, adversarul său înverşunat, o va înlocui până la alegerile generale din 2018.
Dilma Rousseff l-a acuzat deschis pe Michel Temer de trădare, conspiraţie împotriva sa şi că acţionează în culise pentru a forma un eventual viitor guvern.
Mandatul preşedintei Dilma Rousseff, realeasă în 2014 cu o diferenţă de trei milioane de voturi în faţa adversarului său, se încheie în 2018, dar guvernul său are de suferit din cauza recesiunii economice şi a vastului scandal de corupţie Petrobras care a lovit formaţiunea sa politică, Partidul Muncitorilor (PT).
Ea este acuzată că a cosmetizat în mod intenţionat conturile publice în 2014 pentru a disimula amploarea deficitelor şi a favoriza realegerea sa, precum şi la începutul lui 2015. Dilma Rousseff a amintit că această practică a fost folosită de toţi predecesorii săi fără să fie chestionaţi vreodată şi a subliniat că este victima unei 'lovituri de stat' instituţionale.
De asemenea, ea a afirmat în repetate rânduri că nu este acuzată de corupţie, spre deosebire de senatorii care o vor judeca.
Din totalul celor 81 de senatori, 39 fac obiectul unei anchete, dintre care 12 în cadrul scandalului Petrobras, începând cu preşedintele Senatului, Renan Calheiros, al treilea personaj în succesiunea prezidenţială. La fel şi în cazul fostului preşedinte Fernando Collor de Mello, actual senator, potrivit organizaţiei neguvernamentale Congresso em Foco.
Haosul politic DOMNEȘTE în Brazilia. Dilma Rousseff la un pas de a fi demisă
Explorează subiectul
Articole Similare

197
'O nouă rundă de minciuni': Ucraina neagă atacul cu drone asupra reședinței lui Putin, dar Kremlinul continuă să insiste
197

13
Franța mobilizează 10.000 de forțe de ordine la Paris pentru a preveni violențele de Revelion
13

9
357 de persoane arestate în 21 de provincii din Turcia, într-o amplă operaţiune împotriva organizaţiei Stat Islamic (SI)
9

1.091
Ultima sa dorință nu va fi respectată: schimbare majoră la funeraliile celebrei Brigitte Bardot
1.091

681
Așa arată viitorul, potrivit TIME: Marile invenții care au definit anul 2025
681

37
Partidele conservatoare din Spania resping ideea unui cordon sanitar în jurul extremei drepte
37

819
Un român a băgat spaima în francezi. Înarmat cu un ciocan, bărbatul a atacat călătorii din metrou
819

3.350
Românii emigrează masiv din Marea Britanie: Infracționalitatea i-a speriat!
3.350

1.548
Rusia a rămas fără bărbați. Aduce zeci de mii de muncitori din India a pentru a compensa deficitul masiv
1.548

2.566
Pană majoră: au fost supendate toate trenurile între Londra, Paris, Amsterdam şi Bruxelles de la compania Eurostar
2.566

3.062
Lovitură pentru Budapesta: Moody’s o retrogradează la „risc crescut de incapacitate de plată”. Bucureștiul rămâne în zona sigură
3.062

2.699
Regizorul Cristian Mungiu trage cu „tunul” în autorități: „Stat căpușat de lacomi! Îi exonerează tocmai pe marii datornici!”
2.699

5.626
Semnal pe final de an transmis de SUA pentru România: angajamentul luat de administrația Trump
5.626

















Comentează