Hochei: Corona Braşov a învins-o pe FTC-Telekom, vineri, la Budapesta, în primul meci al finalei Erste Liga

coronabrasov.ro
erste liga

Corona Braşov a învins-o pe FTC-Telekom cu scorul de 5-3 (0-3, 3-0, 2-0), vineri, la Budapesta, în primul meci al finalei Erste Liga la hochei pe gheaţă, informează AGERPRES.

Ferencvaros a câştigat cu 3-0 prima repriză, prin golurile marcate de Aku Kestila (00:40), Nolan Anthony LaPorte (05:08) şi Adam Brady (10:13). În următoarea repriză a fost rândul braşovenilor să înscrie de trei ori, prin Jared Michael Van Wormer (20:32), Judd Blackwater (26:38) şi Albert Zaghidulin (35:13).

Victoria echipei de sub Tâmpa a fost adusă de golurile reuşite în repriza a treia de Philippe Cornet (53:35) şi Radim Valchar (59:14).

Finala se dispută după sistemul cel mai bun din şapte partide, meciul al doilea fiind programat tot pe patinoarul vicecampioanei, sâmbătă, de la ora 15:05.