Poliţia din Hong Kong i-a atacat luni dimineaţă pe manifestanţii prodemocraţie cu lovituri de baston şi gaze lacrimogene pentru a-i împiedica să ocupe o arteră rutieră cu ocazia celei de-a 22-a aniversări a retrocedării către China, a constatat un corespondent al agenţiei France Presse, scrie agerpres.ro.
Trupele speciale i-au lovit pe tinerii manifestanţi care ridicaseră o baricadă în cartierul Wanchai, a precizat jurnalistul, adăugând că o manifestantă sângera în urma unei răni la cap.
Manifestanţi ostili guvernului din Hong Kong s-au adunat luni în zori pe marile artere ale oraşului înaintea unei manifestaţii prodemocraţie.
Fosta colonie britanică este, de la începutul lunii iunie, scena unor manifestaţii uriaşe împotriva unui proiect de lege care autorizează extrădările spre China continentală. Aflate sub presiune, autorităţile locale au trebuit să se decidă să retragă acest proiect, însă mişcarea de contestare, care reprezintă cea mai gravă provocare la adresa puterii chineze după retrocedarea teritoriului în 1997, continuă sub privirile ţărilor lumii.
Hong Kong: Poliţia a folosit bastoane şi gaze lacrimogene împotriva manifestanţilor (AFP)
Explorează subiectul
București
10°C
Articole Similare

3.944
Donald Trump amenință țările din Occident: Nu vom mai fi acolo pentru voi! Duceți-vă și luați-vă singuri petrolul!
3.944

72
Zelenski avertizează Orientul Mijlociu: Dronele FPV pot prevesti o operaţiune terestră
72

4.128
Ucraina a dat peste cap planurile rusești și a lansat o contraofensivă: comandantul-şef al Forţelor Armate ale Ucrainei se laudă acum că a eliberat aproape 500 de kilometri pătrați de teritoriu
4.128

63
Prinţesa Isabella a Danemarcei va efectua serviciul militar în format prelungit
63

2.771
România devine „poarta” din UE pentru Asia: parteneriat strategic cu Pakistanul, în plină criză de aprovizionare
2.771

46
Apostolos Tzitzikostas, comisar european: În Europa şi mai ales în regiunea Mării Negre, pentru coridorul nou de transport această conectivitate a căpătat noi dimensiuni
46

73
Schimbarea regimului de la Teheran, esențială pentru atingerea obiectivelor israeliene (ambasador)
73

7.847
Încă două țări europene refuză SUA în războiul cu Iranul: blocaj militar categoric și un semnal de alarmă pentru Washington
7.847

55
Alexandru Munteanu, premierul Republicii Moldova: Integrarea Moldovei nu este legată de dacă sau nu, ci în ce ritm
55

85
Lovituri aeriene au avariat o staţie de desalinizare pe o insulă iraniană din Strâmtoarea Ormuz
85

50
Din ”exportator” de refugiați, Siria devine refugiu - Sute de mii de oameni au fugit din Liban în Siria de la începutul războiului
50

2.030
VIDEO Programul SAFE - Sorin Grindeanu explică o nuanță importantă: banii sunt împrumutați, nu sunt granturi
2.030

8.286
Trump e pregătit să anunțe finalul războiului cu Iranul: americanii cedează la negocieri (presă)
8.286
















Comentează