Horia Tecău s-a calificat în sferturile probei de dublu la Halle

horia tecau

Perechea româno-germană Horia Tecău/Kevin Krawietz s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis pe iarbă de la Halle (Germania), ATP 500, dotat cu premii totale de 1.318.605 euro, miercuri, după victoria cu 7-6 (3), 6-3 în faţa cuplului Tomislav Brkic (Bosnia)/Nikola Cacic (Croaţia).

Tecău şi Krawietz, favoriţii numărul trei, au obţinut victoria după o oră şi 11 minute de joc.

Tecău şi partenerul său au reuşit 7 aşi, iar adversarii 3, făcând şi 4 duble greşeli. Tecău şi Krawietz nu şi-au pierdut serviciul în acest meci, salvând singura minge de break creată de Brkic şi Cacic.

Horia Tecău şi Kevin Krawietz şi-au asigurat un cec de 14.340 euro şi 90 de puncte ATP la dublu, urmând să joace în sferturi contra argentinienilor Andres Molteni/Guido Pella.