Imagini incredibile în timpul barajului pentru CM 2022: Un fan turc l-a împușcat pe Burak Yilmaz când a ratat penaltiul | Video

qatar 2022

Burak Yilmaz, atacantul de 36 de ani, le-a dat speranțe turcilor, în barajul cu Portugalia pentru CM 2022, când a redus de la 0-2 la 1-2, apoi i-a „îngropat”, irosind penalty-ul de 2-2. Un fan a tras cu pistolul în televizor după ratarea lui.

Atacantul în vârstă de 36 de ani a fost preferat lui Enes Unal de către selecționerul Stefan Kuntz, iar în minutul 65 i-a readus pe supușii Semilunei în meci, cu golul de 1-2. Speranțele într-o nouă prezență la Mondiale, după 20 de ani, n-au durat decât 20 de minute.

Oaspeții au primit un penalty, Yilmaz a ținut să-l execute tot el, însă a expediat balonul peste „transversală”. Era minutul 85. Ca o paranteză, în momentul ratării, acasă, în Turcia, un suporter a cedat nervos, a scos pistolul și a tras un glonte în televizorul din fața căruia urmărea partida.