Numărul sirienilor care au primit cetăţenie germană s-a triplat în 2021 faţă de 2020, arată date publicate vineri, potrivit Agerpres
Reuters precizează că mulţi dintre cei care s-au refugiat din Siria în perioada 2014-2016 au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru cetăţenie impuse de Germania.
Numărul total de străini naturalizaţi în Germania a crescut anul trecut cu 20%, ajungând la circa 131.600, a comunicat Oficiul Federal de Statistică. Circa 19.100 dintre ei au fost sirieni.
După ce fostul cancelar Angela Merkel a relaxat condiţiile de acces, în Germania au ajuns sute de mii de migranţi, refugiaţi din cauza sărăciei şi războaielor din Orientul Mijlociu şi din alte regiuni, reaminteşte Reuters.
În general, străinii trebuie să locuiască în Germania cel puţin opt ani înainte de a primi cetăţenia. Majoritatea sirienilor s-au calificat însă mai rapid, în medie după 6,5 ani, făcând dovada că sunt foarte dornici să se integreze - de exemplu, prin învăţarea temeinică a limbii germane şi prin angajamentul civic, arată Oficiul.
În 2021 s-a înregistrat un record de naturalizări anticipate - aproape 12.400, din care 43% sirieni.
Se aşteaptă ca numărul lor să crească şi în 2022. La începutul anului, 449.000 de cetăţeni sirieni - de patru ori mai mulţi decât la începutul lui 2021 - aveau reşedinţa în Germania de cel puţin şase ani.
În 2021 au primit cetăţenie germană de trei ori mai mulţi sirieni decât în 2020
Explorează subiectul
Articole Similare

19
Criza iraniană - KLM își suspendă zorurile către Tel Aviv
19

20
O dronă submarină israeliană livrată Germaniei - Aparatul a fost testat în Marea Baltică
20

8
Elveţia interzice importul de GNL rusesc
8

1.795
Cine este și cum arată presupusa amantă al lui El Mencho. Femeia a fost amenințată cu moartea după ce ar fi ajutat, din greșeală, la eliminarea celui mai temut narco
1.795

89
Scandalul Jeffrey Epstein explodează la Harhard - Este implicat secretarul lui Clinton
89

803
Turiștii vor scoate mai mulți bani din buzunar: orașul european majorează taxa de turism până la 15 euro/noapte
803

1.411
O întâlnire Putin-Zelenski? Peskov anunță poziția Kremlinului
1.411

2.233
Moment istoric - UE s-ar putea extinde în nordul extrem: Țara care pregătește un referendum
2.233

127
Atac într-un tren din Germania - Circulatia a fost perturbată
127

2.896
Rareș Bogdan îi dă dreptate lui Donald Trump în scandalul care a aruncat SUA în aer: „Metodic, ca să priceapă toată lumea”
2.896

57
Cercetătorii chinezi au dezvoltat un model AI care procesează date stelare furnizate de telescoape diferite
57

131
Scandalul Pegasus bubuie în Polonia - Foști șefi ai serviciilor secrete poloneze acuzați de utilizarea de programe spion israeliene
131

1.055
VIDEO „O schimbare profundă în cultura religioasă” - A fost creat robotul călugăr care poate ține predici și oferi sfaturi spirituale
1.055

















Comentează