International scientific photography exhibition "Fotciencia" to take place in Oradea, August-October

Autor: Alexandra Pricop

Publicat: 29-07-2025 10:06

Actualizat: 29-07-2025 13:06

Article thumbnail

Sursă foto: pexels.com

O expoziție internațională de fotografie științifică, „Fotciencia”, va avea loc la Oradea, în perioada 2 august - sfârșitul lunii octombrie.

Conform unui comunicat de presă al Oradea Heritage, organizatorul, expoziția ajunge la Oradea în cadrul Neo Art Connect - singurul eveniment anual de artă și știință din România - și este organizată de Oradea Heritage împreună cu galeria Galateca și Asociația Culturală NeoArt România, în parteneriat cu Ambasada Spaniei la București.

Vernisajul expoziției va avea loc pe 2 august, la Turnul Primăriei Oradea, atracție turistică.

„Fotciencia” este o expoziție internațională de fotografie științifică organizată de Centrul Național de Cercetare (CSIC) din Spania, care explorează legătura profundă și adesea surprinzătoare dintre artă și știință. Început ca un concurs anual de fotografie (devenit ulterior bienal, din 2024), expoziția reunește imagini nano, micro și macroscopice, realizate de cercetători, studenți, artiști și fotografi amatori, care documentează fenomene din regnurile animal și vegetal, viața umană, tehnologie și diverse ramuri ale științei - de la geologie și chimie până la științe umaniste.

„Diferitele lor viziuni reflectă fenomenele studiate de știință, instrumentele și instalațiile sale, tehnologiile în continuă evoluție sau viziunea artistică ce se naște din munca științifică. Ansamblul reprezintă o colecție fascinantă de fotografii care încurajează dialogul dintre știință, artă și societate”, se arată în comunicatul de presă.

Fotografiile surprind momente din laborator sau din natură și dezvoltă o viziune artistică asupra cercetării științifice. Fiecare imagine este însoțită de o legătură conceptuală cu unul dintre Obiectivele de Dezvoltare Durabilă ale Agendei ONU 2030, evidențiind astfel dimensiunea socială a științei și rolul acesteia în construirea unui viitor sustenabil.

Expoziția ajunge la Oradea în cadrul celei de-a treia ediții a evenimentului anual Neo Art Connect (NAC), desfășurat în 2025 sub tema „Comunitate”. Cu peste 50 de proiecte internaționale din opt țări și cu accent pe sustenabilitate, educație inovatoare și impactul noilor tehnologii, NAC creează o rețea de dialog interdisciplinar în 11 orașe din România, între iunie și octombrie.

Curatorii acestei ediții sunt Andreea Sandu și Anca Boeriu.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri