Iordania a reuşit o calificare istorică în finala Cupei Asiei pe Naţiuni

ghete fotbal

Iordania a reuşit o calificare istorică în finala Cupei Asiei pe Naţiuni la fotbal, după ce a învins marţi Coreea de Sud cu scorul de 2-0 (0-0), în prima semifinală a competiţiei găzduite de Qatar.

Iordania, care până la această ediţie a Cupei Asiei nu trecuse niciodată de sferturi de finală, a marcat prin Yazan Al-Naimat, în minutul 53, şi Mousa Suleiman (66), potrivit Agerpres.

Selecţionerul Iordaniei este marocanul Hussein Ammouta, în timp ce Coreea de Sud este antrenată de fostul mare internaţional german Juergen Klinsmann. Coreea de Sud a câştigat de două ori Cupa Asiei, în 1956 şi 1960, şi are două finale pierdute, ultima în 2015.

Iordania va întâlni în finală câştigătoarea meciului de miercuri dintre Iran şi Qatar, gazda turneului şi deţinătoare a titlului.