Irina Bara și Mihaela Buzărnescu, eliminate din sferturile probei de dublu de la Madrid

buzarnescu

Irina Bara și Mihaela Buzărnescu au fost eliminate, joi, în sferturile de finală ale probei de dublu de la Madrid, de cuplul Jelena Ostapenko / Vera Zvonareva (Letonia / Rusia), scor 0-6, 3-6, potrivit mediafax.

Cele două românce au pierdut fără drept de apel primul set, la 0, după doar 21 de minute de joc. Primele game-uri ale lui Bara și Buzărnescu au venit abia în setul secund, însă a fost insuficient, cele două fiind eliminate de Ostapenko și Zvonareva, beneficiare ale unui wild card.

Înainte să ajungă în sferturi, Irina Bara și Mihaela Buzărnescu au trecut de cuplurile Bolsova Zadoinov/Parra-Santoja și Elise Mertens/Aryna Sabalenka. Pentru accederea în sferturi, româncele vor fi recompensate cu 44.560 de euro și 215 puncte WTA.

Astfel, România rămâne fără reprezentate la turneul de dublu de la Madrid. Simona Halep și Irina Begu au fost eliminate de Krejcikova/Siniakova, Raluca Olaru, care a făcut pereche cu Daria Jurak, a ieșit încă din primul tur, după duelul cu româncele menționate anterior, în timp ce Andreea Mitu a avut-o colegă pe Alexandra Panova, cele două fiind pierzând în primul tur, contra lui Su-Wei Hsieh și Barbora Strycova.