Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului BRD Bucharest Open

Inquam Photos / George Calin
Irina Begu Fed Cup

Irina Begu (112 WTA) s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului BRD Bucharest Open, după ce a trecut de slovena Kaja Juvan (111 WTA), scor 6-4, 6-3, potrivit Mediafax.

După ce a trecut în primul tur de Aleksandra Krunic (101 WTA), următoarea adversară a Irinei Begu a fost Kaja Juvan, o jucătoare de 18 ani, care a făcut un turneu bun la Wimbledon și i-a luat chiar un set Serenei Williams, în meciul din turul doi, pierdut însă - 2-6, 6-2, 6-4.

Irina Begu s-a impus în minimum de seturi, scor 6-4, 6-3, într-o partidă care a durat o oră și 30 de minute și care a înregistrat nouă break-uri.

În sferturile de finală ale turneului bucureștean, Begu va întâlni învingătoarea din meciul Lara Arruabarrena-Vecino (165 WTA) - Laura Siegemund (77 WTA).